• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
21 wrz 2011 11:27

Zmiany na plus

Nowoczesne pralki to mistrzynie oszczędzania: wody, energii, czasu, detergentu. W porównaniu do modeli sprzed zaledwie kilku lat, potrafią zredukować rachunki za pranie nawet o połowę.

Z możliwością podłączenia także do ciepłej wody (np. z kolektorów słonecznych) – pralka W1978 WPS AllWater firmy Miele (A+++) ma także inne nowatorskie rozwiązania, jak licznik wody czy pranie już w 20° C. Cena: ok. 7.490 zł.

' title=
fot. Miele

Klasa efektywności energetycznej jest wskazówką dla klienta, ile będzie kosztowała eksploatacja pralki. Do tej pory (od 1995 r.) oznaczano ją literami od A (najbardziej oszczędna) do G (najmniej oszczędna). Postęp techniczny w ostatnich latach sprawił jednak, że pojawiły się modele tak ekonomiczne, że przestały się mieścić w najwyższej klasie A. Jedni producenci dodawali więc plusy, a inni odejmowali procenty (np. 10% zamiast jednego plusa, 20% - dwóch plusów). W efekcie klienci bywali zdezorientowani. Teraz to się zmieni.

Już od 20 grudnia wszystkie nowe pralki będą oficjalnie oznaczone: A+, A++, A+++. Jednocześnie przestaną istnieć najniższe klasy, czyli E, F i G (nikt już takich urządzeń nie sprzedawał). Czy warto inwestować w plusy? Oczywiście! W porównaniu do pralek w klasie efektywności energetycznej A, modele z jednym plusem są od nich bardziej oszczędne o ok. 10%, dwoma plusami – ok. 20%, trzema – ok. 30%.

Na razie nie ma pralek z czterema plusami, ale to prawdopodobnie kwestia czasu, którą producenci szybko pokonają... I znowu zabraknie skali.

Największa nowość w tej branży to pralki z możliwością podłączenia zarówno do zimnej, jak i ciepłej wody (oczywiście z kolektorów słonecznych czy pomp ciepła). Na razie takie urządzenia proponują nieliczne firmy (w odróżnieniu od zmywarek, których jest już sporo w sklepach). Etykiety energetyczne warto czytać podczas zakupów także z innego względu – będą na nich informacje m.in. o głośności pralek oraz zużyciu wody.

WP13T552BY marki Siemens (A+) to wąski model ładowany od góry. Dzięki automatyce wagowej, dostosowuje czas, ilość wody i energii do wielkości wsadu (można ładować nie do pełna). Z programowaniem startu; 90x40x62 cm, poj. 5,5 kg. Cena: ok. 2.499 zł.

Siemens
fot. Siemens

Z linii proekologicznej Hotpoint-Ariston - ECO7D 1492 EU (A++). Jej funkcja Auto Stand By oszczędza prąd. Przydaje się, gdy pralkę włącza się np. na noc - po skończonym cyklu automatycznie przełącza się na minimalny pobór energii; poj. 7 kg, 85x59,5x53,4 cm. Cena: ok. 2.049 zł.

' title=
fot. Hotpoint-Ariston

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH