
Wanna w łazience: 14 idealnych modeli

Prysznic walk-in - zobacz pomysły architektów

Aranżacja łazienki - nowe kolekcje płytek na wiosnę

Płytki do łazienki. Zobacz 30 nowych kolekcji

Łazienka dla rodziny - 12 pięknych wnętrz
O ciepło w łazience zadbać można na wiele sposobów. Niektóre z nich nawiązują do tradycyjnych metod ogrzewania, inne korzystają ze zdobyczy nowoczesnych technologii.
Jeszcze w starożytnym Rzymie pomieszczenia ogrzewano za pomocą pieca umieszczonego pod wysoką podłogą – był to swoisty archetyp dzisiejszej popularnie zwanej podłogówki. Ogrzewanie podłogowe może mieć swoje korzenie w starożytności, jednak to jedno z nowocześniejszych rozwiązań, dających bardzo dobre efekty, nie tylko w kontekście oszczędzania energii, ale także komfortu cieplnego. Podłogówka zapewnia przyjemnie ciepłą podłogę, po której można chodzić boso nawet zimą, a dzięki właściwościom gorącego powietrza, które „wędruje” ku górze, ogrzane jest całe pomieszczenie.
Ogrzewanie podłogowe często łączone jest z innymi rodzajami ogrzewania – w tym z grzejnikami ściennymi czy chociażby kotłami grzewczymi. Do stosowania z wodnym ogrzewaniem podłogowym polecane są szczególnie kotły kondensacyjne. Podstawową cechą odróżniającą kotły kondensacyjne od kotłów tradycyjnych jest sprawność grzewcza urządzenia. Kotły kondensacyjne wypadają lepiej w bezpośrednim porównaniu, co oznacza, że ogrzanie nimi pomieszczenia jest tańsze niż w przypadku tradycyjnego kotła. Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że czerpią powietrze do spalania z zewnątrz – w przypadku kotłów z otwartą komorą wykorzystywane jest powietrze z wnętrza budynku. Jest to o tyle ważne, ponieważ w przypadku kotłów z zamkniętą komorą nie ma ryzyka przedostania się spalin do środku pomieszczeń. Instalując kocioł kondensacyjny, możemy zrezygnować z kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu, co z kolei sprawia, że wnętrze się nie wychładza za sprawą napływającego do niego zimnego powietrza. Innym popularnym źródłem ciepła instalowanym razem z ogrzewaniem podłogowym są pompy ciepła.
Kocioł grzewczy czy też pompa ciepła mogą stanowić źródło ciepła dla cegło domu. Czasami jednak zależy nam na szybkim nagrzaniu konkretnego pomieszczenia – czy to domku na działce, czy łazienki w okresie przejściowym przed sezonem grzewczym bądź też latem, kiedy zebrała się w niej wilgoć. Z myślą o takich sytuacjach powstały urządzenia zwane ogrzewaczami szybkonagrzewającymi. Jak sama nazwa wskazuje, ich działanie opiera się na szybkim ogrzaniu pomieszczenia w odpowiedzi na potrzebę danej chwili, a ciepło wdmuchiwane jest przez wentylator.
Używamy ciasteczek, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu
Klikając jakikolwiek odnośnik na tej stronie wyrażasz zgodę na ustawienie plików cookie.