• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
25 kwi 2013 14:06

Ciepło – to lubię!

Dostępne na rynku przepływowe podgrzewacze wody – zarówno zasilane gazem, jak i prądem – wyróżnia estetyczny wygląd i niewielkie rozmiary. Dzięki temu doskonale wpiszą się we wnętrze praktycznie każdej łazienki, dając ciepłą wodę „od ręki”.

wnętrza

fot. Junkers

Podgrzewacze przepływowe to jednak nie tylko estetyka i świetny wygląd. To także, a może przede wszystkim, urządzenia zapewniające szybki dostęp do gorącej wody, a przy tym niedrogie w eksploatacji. Pobierają one bowiem energię tylko w momencie, gdy przepływa przez nie woda. Praca urządzenia ustaje więc, podobnie jak i pobór energii, gdy zakręcony zostaje kurek z ciepłą wodą. Podgrzewacze przepływowe mają także jedną, dość ważną, przewagę nad swoimi pojemnościowymi odpowiednikami. Nie magazynują wody w zbiornikach, dzięki czemu nie ma ryzyka, że pojawią się w niej szkodliwe bakterie.

Istotne parametry

Podgrzewacze przepływowe bez problemu mogą obsługiwać zarówno jeden, jak i kilka punktów poboru wody. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy mieć ciepłą wodę od razu po odkręceniu kurka, urządzenie musi znajdować się jak najbliżej kranu. Im dalej zostanie zainstalowane, tym czas oczekiwania będzie dłuższy. Najlepiej więc jeśli podgrzewacz znajdzie się w odległości nie większej niż 6 metrów (licząc długość rur) od kranu. Wybierają podgrzewacz zawsze trzeba też wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym: czy posiadamy podłączenie do sieci gazowej, jak rozległa jest instalacja wodna, liczbę mieszkańców oraz roczne zużycie wody. Dokładna analiza wszystkich parametrów pozwoli dobrać urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Bogata oferta

Obecnie na rynku dostępny jest szereg różnych urządzeń. Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzają wciąż nowe, lepsze rozwiązania. Możliwości jest naprawdę sporo. Dostępne są podgrzewacze przepływowe zasilane prądem lub gazem, o różnej wydajności i przedziale mocy, a także z różnym systemem regulacji (od ręcznej po elektroniczną). Pamiętajmy też, że podgrzewacza nie powinniśmy montować samodzielnie. Instalację musi przeprowadzić osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia (dotyczy to zwłaszcza urządzeń gazowych).

Ekspert radzi
' title=
Jedną z zalet gazowych podgrzewaczy przepływowych jest natychmiastowe przygotowanie wody o żądanej temperaturze i w dowolnej ilości. Aby komfortowo korzystać z tego typu urządzeń należy zamontować je jak najbliżej umywalki, zlewu, prysznica czy też wanny. W ten sposób ograniczymy ilość zimnej wody, która popłynie po odkręceniu kranu oraz zaoszczędzimy pieniądze. Warto kupić urządzenie sterowane elektronicznie. Można w nim ustawić temperaturę z dokładnością nawet do 0,5°C, niezależnie od wielkości strumienia wody, ciśnienia i temperatury wody dopływającej do kranu. Urządzenia takie są wyposażone w system stopniowego załączania mocy, co sprawia, że niezwykle rzadko wykorzystują pełną, dostępną moc. Praktycznie wszystkie podgrzewacze przepływowe dostępne na rynku mają liczne elementy zabezpieczające, dzięki czemu ich użytkowanie jest absolutnie bezpieczne. W miejscach, gdzie występuje słaba wentylacja zalecane jest stosowanie urządzeń z zamkniętą komorą spalania. Tego typu podgrzewacze nie pobierają powietrza do spalania gazu z pomieszczenia, ale zasysają je za pomocą specjalnego przewodu z zewnątrz budynku.
Michał Roguszczak, kierownik marketingu produktowego w firmie Junkers

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH