• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
13 lip 2010 10:31

Jeszcze jaśniej

Lustro nad umywalką wymaga specyficznego doświetlenia, bo to strefa, która nie tylko tworzy nastrój w łazience, ale i jest przestrzenią praktycznego zastosowania.

 W tym miejscu wykonujemy poranną toaletę i makijaż, więc światło powinno być zarówno intensywne, jak i podatne na regulację – wprost proporcjonalnie do naszych potrzeb.

' title=
fot. Sanitti

Kinkiety i listwy
Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie kinkietów, które montuje się albo bezpośrednio na tafli lustra, albo poza jego rantem. Lampy tego typu przybierają różne formy – retro, nowoczesne, klasyczne. Na lustrze na ogół montujemy lampy zwieszające się nad jego taflą. Kąt odbicia światła daje wtedy wrażenie intensywnego rozjaśnienia strefy nadumywalkowej, co na pewno sprawdzi się w ciemnych toaletach bez okien.

Z kolei ponad lustrzaną krawędzią – na ścianie – zwykle instalujemy podłużne listwy oświetleniowe (najczęściej dostępne jako uzupełnienie kolekcji mebli łazienkowych). Dają one panoramiczną pryzmę światła, a ich wymiary są często dopasowane do szerokości szafki podumywalkowej. Natomiast obok lustra (z lewej i prawej) najchętniej zawieszamy kinkiety; są to nierzadko designerskie formy, które nie tyle oświetlają wnętrze łazienki, co je przede wszystkim ozdabiają.

2w1
Szafki lustrzane z integralnym oświetleniem to nieco inny pomysł na rozświetlenie miejsca nad umywalką. Nowoczesne modele wyposażone są zarówno w oświetlenie wewnętrzne (ułatwia odszukanie kosmetyków czy przyborów toaletowych), jak i zewnętrzne – najczęściej żarówki są umieszczane tuż pod taflą szkła, co daje wrażenie, że lustra „świecą”. Tak więc tego typu światło jest ciekawym pomysłem, gdy kinkiety nie pasują do koncepcji naszego wnętrza albo chcemy mieć dodatkową szafkę w łazience.

Minimalizm jest tu atutem. Takie szafki mają także ciekawe rozwiązania: radio, schowane wewnątrz gniazdko elektryczne, szklane półki, włącznik światła z sensorem, a nawet integralną wylewkę baterii. Podobnie jest z nowoczesnymi lustrami, które nie wymagają asysty lamp, gdyż posiadają żarówki (świetlówki, diody) wbudowane pod taflami. Niewątpliwie ułatwia to dobór elementów wystroju łazienki w strefie umywalki i zawęża do wyboru tylko jednego produktu spełniającego nasze oczekiwania. Są to zwierciadła obudowane listwami świetlnymi na krawędziach; będące równe z taflą szkła.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • motyl12, 2013-08-08 12:16:55

    Piękne propozycje dla poszukiwaczy inspiracji i porad. Ja jestem zjadaczem chleba z portfelem średniej krajowej dlatego mogę polecić to co sama dla siebie wygrzebalam w necie:

    Fajne, eleganckie, mało nachalne wzory, do każdej łazienki, może komuś się przyda podpowiedź.

POLECAMY W SERWISACH