Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

  • Autor: Małgorzata Nietupska
  • 11 gru 2015 08:32 (aktualizacja: 31 gru 2015 11:30)

Mała łazienka. 15 pomysłów na oświetlenie

Jedna lampa na suficie i kinkiety przy lustrze to za mało, zwłaszcza w łazience bez okna. Oprócz jasno świecących lamp, warto wprowadzić do łazienki oświetlenie dekoracyjne, np. ledowe.

Wygodna i modna łazienka musi być precyzyjnie oświetlona. Zaplanowanie źródeł światła sprawia często więcej trudności w łazienkach bez okien. Ogólne oświetlenie – jedna lub więcej lamp - które włącza się wchodząc do łazienki, zwykle umieszcza się na suficie. W zależności od rodzaju łazienki, światło ogólne może także padać z boków, np. w pomieszczeniach pod skosami, a toaletach gościnnych - nawet od dołu.Każda strefa łazienki powinna mieć dodatkowe oświetlenie, włączane niezależnie od ogólnego. Jego intensywność różnicujemy, podobnie jak kierunek padania – w dół, z boków, do góry. Kształty lamp i rodzaj żarówek to kwestia gustu – nie ma jednej recepty co wybrać.

1. Umywalka - konieczne jest światło jasne, ale nierażące, tak aby wygodnie można było się ogolić czy wykonać makijaż. Lampy muszą oświetlać twarz, a nie lustro. Najlepsze są kinkiety świecące całą powierzchnią, umieszczone na wysokości twarzy.

2. Toaletka - jej prawidłowe oświetlenie jest zwykle najtrudniejsze. Wybieramy lampy podobne jak przy umywalce: świecące jasno, całą powierzchnią, typu garderobianego. Oświetlona powinna być osoba siedząca przy toaletce, nie zaś zwierciadło.

3. Wanna - tutaj nie jest potrzebne światło jasne lecz budujące nastrój. Niekoniecznie musi to być żyrandol lub plafon czy grupa punktowych lampek na suficie. Światło może podać z boku, np. z niszy w ścianie, albo lamp wbudowanych w ściany.

4. Prysznic - niezbyt intensywne światło może podać z góry, ale także z boku, np. ze ściennej wnęki umieszczonej wewnątrz kabiny. Należy zwrócić uwagę, aby lampy miały podwyższone parametry odporności na wilgoć.

5. Sedes i bidet - wiele osób lubi czytać w łazience właśnie w tej strefie. Wtedy potrzebne są lampy świecące jasnym, zbliżonym do naturalnego światłem. W innych wypadkach wystarczą lampy dekoracyjne, a np. toaletach gościnnych, nawet tylko oświetlenie ogólne.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA