Zobacz galerię [16 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
11 gru 2015 08:32

Mała łazienka. 15 pomysłów na oświetlenie

Jedna lampa na suficie i kinkiety przy lustrze to za mało, zwłaszcza w łazience bez okna. Oprócz jasno świecących lamp, warto wprowadzić do łazienki oświetlenie dekoracyjne, np. ledowe.

Wygodna i modna łazienka musi być precyzyjnie oświetlona. Zaplanowanie źródeł światła sprawia często więcej trudności w łazienkach bez okien. Ogólne oświetlenie – jedna lub więcej lamp - które włącza się wchodząc do łazienki, zwykle umieszcza się na suficie. W zależności od rodzaju łazienki, światło ogólne może także padać z boków, np. w pomieszczeniach pod skosami, a toaletach gościnnych - nawet od dołu.Każda strefa łazienki powinna mieć dodatkowe oświetlenie, włączane niezależnie od ogólnego. Jego intensywność różnicujemy, podobnie jak kierunek padania – w dół, z boków, do góry. Kształty lamp i rodzaj żarówek to kwestia gustu – nie ma jednej recepty co wybrać.

1. Umywalka - konieczne jest światło jasne, ale nierażące, tak aby wygodnie można było się ogolić czy wykonać makijaż. Lampy muszą oświetlać twarz, a nie lustro. Najlepsze są kinkiety świecące całą powierzchnią, umieszczone na wysokości twarzy.

2. Toaletka - jej prawidłowe oświetlenie jest zwykle najtrudniejsze. Wybieramy lampy podobne jak przy umywalce: świecące jasno, całą powierzchnią, typu garderobianego. Oświetlona powinna być osoba siedząca przy toaletce, nie zaś zwierciadło.

3. Wanna - tutaj nie jest potrzebne światło jasne lecz budujące nastrój. Niekoniecznie musi to być żyrandol lub plafon czy grupa punktowych lampek na suficie. Światło może podać z boku, np. z niszy w ścianie, albo lamp wbudowanych w ściany.

4. Prysznic - niezbyt intensywne światło może podać z góry, ale także z boku, np. ze ściennej wnęki umieszczonej wewnątrz kabiny. Należy zwrócić uwagę, aby lampy miały podwyższone parametry odporności na wilgoć.

5. Sedes i bidet - wiele osób lubi czytać w łazience właśnie w tej strefie. Wtedy potrzebne są lampy świecące jasnym, zbliżonym do naturalnego światłem. W innych wypadkach wystarczą lampy dekoracyjne, a np. toaletach gościnnych, nawet tylko oświetlenie ogólne.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • ada, 2017-11-09 18:38:18

    Precyzyjnego oświetlenia najbardziej wymaga strefa umywalki i lustra. Dlatego należy zamontować w tym miejscu takie źródło światła, które oświetli twarz równomiernie, bez powstawania cieni. Najlepiej kinkiety activejet po obu stronach lustra
  • ada, 2017-11-09 18:37:35

    Precyzyjnego oświetlenia najbardziej wymaga strefa umywalki i lustra. Dlatego należy zamontować w tym miejscu takie źródło światła, które oświetli twarz równomiernie, bez powstawania cieni. Najlepiej kinkiety activejet po obu stronach lustra

POLECAMY W SERWISACH