• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
20 lip 2010 11:12

Osprzęt elektryczny w łazience

Tworząc wizję wymarzonej łazienki zazwyczaj mamy w głowie odpowiednie jej wyposażenie, glazurę, dodatki. Tymczasem osprzęt elektryczny zwykle traktowany „po macoszemu” także powinien stać się przedmiotem naszej troski.

Właściwie przeprowadzona instalacja elektryczna, odpowiednio dobrane gniazda i łączniki potrafią zapewnić pomieszczeniu nie tylko dostęp do energii elektrycznej, lecz także estetyczny wygląd (na rynku dostępna jest bogata paleta rozwiązań, które mogą spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób), jak i bezcenne bezpieczeństwo.

Proj. TiM Grey. Fot. Bartosz Jarosz.
Proj. TiM Grey. Fot. Bartosz Jarosz.

 

Wybór nie taki oczywisty

Wybór gniazd zależy w głównej mierze od ich przeznaczenia. Pamiętajmy, że w pomieszczenia o podwyższonym stopniu wilgotności nie możemy zamontować dowolnego osprzętu elektrycznego. Aby zapobiec wszelkim zagrożeniom warto w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć do których wliczyć należy także łazienkę, montować gniazdka z klapką i wyłącznikami różnicowo-prądowymi, które nie tylko chronią przed porażeniem, ale także zabezpieczają całą instalację przed skutkami zwarć. Każde gniazdo posiada swój dwucyfrowy kod IP określający stopień ochrony przed kontaktem z wodą (tabela1).

Gniazda i łączniki łazienkowe powinny z założenia być bryzgoszczelne, spełniające normę IP 44 lub wyższą (IP66) i wyposażone dodatkowo w klapkę, zabezpieczającą przed niespodziewanym strumieniem wody – radzi specjalista firmy Kontakt-Simon. Planując ich rozmieszczenie miejmy na uwadze, zarówno nasze aktualne jak i przyszłe potrzeby, a zwłaszcza fakt, iż niektóre sprzęty jak np. pralka wymagają stałego podłączenia do prądu. Jest to o tyle ważne, iż późniejsze przeróbki, rozbudowa instalacji są relatywnie trudne do wykonania i do pięciu razy droższe. Decydując się na zamontowanie większej ilości źródeł prądu możemy użyć w tym celu gniazd pojedynczych lub też, sięgnąć po ramki wielokrotne. Wybierając drugą opcję pamiętajmy o zainstalowaniu wyłączników nadmiarowych zabezpieczających przed zwarciem lub przeciążeniem, spowodowanym podłączeniem zbyt dużej ilości urządzeń jednocześnie.

' title=
fot. Tab. 1: Klasyfikacja osłon wg. dwucyfrowego stopnia IP

W krainie liczb

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jaka ilość łączników i gniazd byłaby odpowiednia dla naszego wnętrza, warto zapoznać się z jedną z podstawowych wytycznych używanych przy projektowaniu instalacji- są to klasy wyposażenia budynku w urządzenia elektryczne według RAL (Niemieckiego Instytutu Jakości i Znakowania). W podziale tym klasa 1 spełnia współczesne wymagania minimalne, klasa 2- jest polecana jako rozwiązane nowoczesne, klasa 3 przewiduje zaś przyszły rozwój instalacji.

' title=
fot. Tab. 2: Instalacja w łazience zgodnie z klasami RAL

WASZE KOMENTARZE (6)

DODAJ KOMENTARZ
 • Marica, 2014-09-30 19:25:00

  Właśnie takich kontaktów szukałam do łazienki.
 • Marinelka, 2014-09-18 08:11:32

  mi z kolei spodobała się seria Karo z ospela, kontakty z tej serii są zabezpieczone
  klapką dymną bryzgoszczelną , co pozwala za zamontowanie ich w pomieszczeniach
  o dużym stopniu wilgotności.Po za tym wyglądają bardzo efektownie.
 • sabriina, 2014-09-18 08:07:02

  ja z kolei wybrałam serie Karo z ospela.Sprawdziłam na stronce i z pewnością będą się nadawały do zamontowania w łazience, tym bardziej, że są to gniazdka bryzgoszczelne z klapkami z przeznaczeniem do montażu w pomieczczeniach o duży stopniu wilgotności.
 • Danusiia, 2014-08-14 09:20:32

  niedawno zmieniłam mieszkanie i musiałam wymienić całą instalację elektryczną.
  Elektryk zapewnił mnie, że właśnie ta seria Madera z ospela jest jak najbardziej
  bezpieczna i wskazana do montażu w łazienkach.
 • M_aja, 2014-07-22 16:46:42

  a ja parę dni temu koniecznie musiałam wymienić gniazdka, a i przy okazji kontakty
  w łazience, bo były przebicia i spaliłam lokówkę.Znalazłam w bardzo dobrej cenie
  serie Madera też z ospela , przeznaczone do wilgotnych pomieszczeń.Podobno bardzo
  bezpieczne.
 • agtka555, 2014-07-18 18:33:47

  właśnie skończyłam remont w łazience.Duże kafle w kolorze czarnym nakrapiane
  różem i złotem, wanna i umywalka w kolorze w różu no i na sam koniec zostały
  gniazdka i kontakty z ospela serii efekt w kolorze satynowym.Wszystko razem
  wygląda bajecznie.....

POLECAMY W SERWISACH