Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Proj. TiM Grey. Fot. Bartosz Jarosz.

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 20 lip 2010 11:12 (aktualizacja: 20 gru 2013 11:08)

Osprzęt elektryczny w łazience

Tworząc wizję wymarzonej łazienki zazwyczaj mamy w głowie odpowiednie jej wyposażenie, glazurę, dodatki. Tymczasem osprzęt elektryczny zwykle traktowany „po macoszemu” także powinien stać się przedmiotem naszej troski.

Właściwie przeprowadzona instalacja elektryczna, odpowiednio dobrane gniazda i łączniki potrafią zapewnić pomieszczeniu nie tylko dostęp do energii elektrycznej, lecz także estetyczny wygląd (na rynku dostępna jest bogata paleta rozwiązań, które mogą spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób), jak i bezcenne bezpieczeństwo.

Proj. TiM Grey. Fot. Bartosz Jarosz.
Proj. TiM Grey. Fot. Bartosz Jarosz.

 

Wybór nie taki oczywisty

Wybór gniazd zależy w głównej mierze od ich przeznaczenia. Pamiętajmy, że w pomieszczenia o podwyższonym stopniu wilgotności nie możemy zamontować dowolnego osprzętu elektrycznego. Aby zapobiec wszelkim zagrożeniom warto w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć do których wliczyć należy także łazienkę, montować gniazdka z klapką i wyłącznikami różnicowo-prądowymi, które nie tylko chronią przed porażeniem, ale także zabezpieczają całą instalację przed skutkami zwarć. Każde gniazdo posiada swój dwucyfrowy kod IP określający stopień ochrony przed kontaktem z wodą (tabela1).

Gniazda i łączniki łazienkowe powinny z założenia być bryzgoszczelne, spełniające normę IP 44 lub wyższą (IP66) i wyposażone dodatkowo w klapkę, zabezpieczającą przed niespodziewanym strumieniem wody – radzi specjalista firmy Kontakt-Simon. Planując ich rozmieszczenie miejmy na uwadze, zarówno nasze aktualne jak i przyszłe potrzeby, a zwłaszcza fakt, iż niektóre sprzęty jak np. pralka wymagają stałego podłączenia do prądu. Jest to o tyle ważne, iż późniejsze przeróbki, rozbudowa instalacji są relatywnie trudne do wykonania i do pięciu razy droższe. Decydując się na zamontowanie większej ilości źródeł prądu możemy użyć w tym celu gniazd pojedynczych lub też, sięgnąć po ramki wielokrotne. Wybierając drugą opcję pamiętajmy o zainstalowaniu wyłączników nadmiarowych zabezpieczających przed zwarciem lub przeciążeniem, spowodowanym podłączeniem zbyt dużej ilości urządzeń jednocześnie.

' title=
fot. Tab. 1: Klasyfikacja osłon wg. dwucyfrowego stopnia IP

W krainie liczb

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jaka ilość łączników i gniazd byłaby odpowiednia dla naszego wnętrza, warto zapoznać się z jedną z podstawowych wytycznych używanych przy projektowaniu instalacji- są to klasy wyposażenia budynku w urządzenia elektryczne według RAL (Niemieckiego Instytutu Jakości i Znakowania). W podziale tym klasa 1 spełnia współczesne wymagania minimalne, klasa 2- jest polecana jako rozwiązane nowoczesne, klasa 3 przewiduje zaś przyszły rozwój instalacji.

' title=
fot. Tab. 2: Instalacja w łazience zgodnie z klasami RAL

WASZE KOMENTARZE (6) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA