• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
25 maj 2011 11:06

Przepisy na oświetlenie

Bardzo trudno jest zaprojektować oświetlenie w łazience. Nie dość, że trzeba pamiętać o wszystkich strefach, to jeszcze trzeba wybrać lampy o podwyższonej ochronie na wilgoć.

Trzeba wybrać lampy o podwyższonej ochronie na wilgoć i wodę oraz modne łączniki.

' title=
fot. Paulmann

Wyższa, niż w innych pomieszczeniach, wilgotność powietrza, oraz ryzyko zachlapania czy zalania wodą podłogi lub ścian sprawia, że lampy elektryczne w łazience, ze względów bezpieczeństwa, muszą mieć ­specjalną ochronę. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na oprawy mocowane w strefach wanny i prysznica oraz w posadzce. Nowoczesne lampy łazienkowe mają często tak wysoką ochronę, że można je instalować nawet w kabinie prysznicowej, gdzie są zalewane strumieniami wody. ­

Podobnie jest z oczkami diodowymi, przystosowanymi do montażu w obudowach wanien czy brodzików, między płytkami, w cokołach ścian. Wybór lamp do obszarów mokrych zawsze należy konsultować ze specjalistą elektrykiem oraz zainwestować w modele renomowanych producentów. Specjalnej ochrony nie wymagają strefy, w których krople nie padają na lampy, np. oświetlające lustro nad umywalką. Jeżeli jednak łazienka jest mała, a tuż obok umywalki znajduje się wanna lub prysznic, także tutaj trzeba mieć oprawy z podwyższoną ochroną.

Aby światło rozbłysło w łazience, trzeba nacisnąć łącznik oświetleniowy. Ten najważniejszy – do oświetlenia głównego – jest umieszczany tuż przy drzwiach do łazienki. W toaletach gościnnych można go ewentualnie zastąpić czujnikiem ruchu – światło zostanie włączone, gdy gość uchyli drzwi. Osobne przyciski, zainstalowane wewnątrz łazienki, powinny mieć poszczególne strefy: natrysku, wanny, umywalki oraz ewentualnie sedesu i bidetu. Zawsze należy wybierać tą samą serię – to gwarantuje jednolity styl aranżacji.

Wysoka ochrona
Lampy łazienkowe, zwłaszcza tam, gdzie jest ryzyko ich zachlapania czy zalania wodą, muszą mieć specjalne parametry. Stopień ochrony jest oznaczany symbolem IP (pierwsza cyfra to stopień ochrony np. przed kurzem, druga – wodą):
  • w wannach i brodzikach można montować wyłącznie lampy z IP X7 i IP X8;
  • na ścianach przy wannie i prysznicu – z IP X4 (bryzgi wody) i IP X5 (bezpośrednie strumienie);
  • na ścianach i podłogach w odległości 60 cm od wanny i prysznica – IP X4;
  • pozostałe obszary – bez ograniczeń (po konsultacji z elektrykiem).

Małe rozmiary diod pozwalają na umieszczenie ich nawet w fugach między płytkami. Zużycie energii elektrycznej jest minimalne, a efekt – niezwykły. (na zdjęciu: diody Crosslight LED firmy Paulmann z bardzo wysoką ochroną IP 67; cena: ok. 160 zł/zestaw podstawowy 4 punkty z zasilaczem, cena: ok. 104 zł/zestaw uzupełniający 4 punkty bez zasilacza)

Paulmann
fot. Paulmann

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH