• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
12 gru 2008 11:29

Dobieramy płytki ceramiczne

Łazienka to królestwo płytek ceramicznych – od lat uchodzą za idealny materiał zabezpieczenia ścian oraz podłóg narażonych na działanie wody i zmiany wilgotności.

Ale niektóre płytki nadają się do tego celu bardziej niż inne, wszystko zależy od tego w jaki sposób i z czego zostały wykonane.

płytki ceramiczne Tubądzin
fot. Tubądzin, kolekcja Amber

Specyficzne warunki panujące w łazience – wahania temperatury, wysoka wilgotność, bezpośredni kontakt z wodą – wymuszają stosowanie okładzin ściennych i podłogowych o szczególnych właściwościach. Najczęściej sięgamy tu po płytki ceramiczne. I nic w tym dziwnego – te cienkie płyty produkowane z glin, krzemionki, topników, barwników i innych surowców mineralnych są trwałe, wytrzymałe, higieniczne, łatwe do czyszczenia, ogniotrwałe i niepalne, wreszcie ich oferta jest tak ogromna, że można wybrać pasujące do dosłownie każdej łazienki. Ale płytka płytce nierówna.

Glazura, terakota, gres
Proces wytwarzania płytek ceramicznych jest skomplikowany technologicznie. Najprościej ujmując obejmuje on następujące etapy: wymieszanie odpowiednich składników, formatowanie płytek (przez ciągnienie, prasowanie, odlewanie), wysuszenie płytek i ich wypalenie (1- lub 2-krotnie) w wysokich temperaturach oraz szkliwienie i dekoracje. W zależności od użytych składników oraz technologii poszczególnych etapów otrzymuje się różne rodzaje płytek ceramicznych. Funkcjonalnie płytki ceramiczne dzielą się na ścienne i podłogowe. Do wykładania ścian stosowana jest glazura – tak określa się wszystkie płytki ścienne. Jest to jej jedyne przeznaczenie, z uwagi na to, że jest dość krucha, łatwo się ściera i jest mało wytrzymała.

Trwałość glazury podnosi warstwa szkliwa, którą jest pokrywana, zapewnia też gładką i estetyczną powierzchnię. Na ścianach łazienki glazura spisuje się świetnie, ale można tu układać także wszystkie rodzaje płytek podłogowych. Wśród ceramicznych materiałów podłogowych występuje różnorodność. Przede wszystkim można je sklasyfikować jako kamionkowe (m.in. terakota, klinkier) oraz gres porcelanowy. Płytki kamionkowe cechuje wysoka wytrzymałość mechaniczna, niska ścieralność oraz dobra odporność na działanie kwasów i zasad; mogą być szkliwione lub nie. Płytki wykonane z gresu swymi parametrami użytkowymi pod wieloma względami przewyższają te z kamionki. Są trwalsze i wyjątkowo odporne na ścieranie, a przy tym najmniej nasiąkliwe.

Najpopularniejszą metodą wykańczania powierzchni gresu jest polerowanie, ale bywa, podobnie jak innego rodzaju płytki, szkliwiony. Szkliwo nadaje gładkość i umożliwia zdobienie, ale sprawia też, że powierzchnia płytki jest bardziej podatna na ścieranie. Jedyną wadą gresu nieszkliwionego jest lekka porowatość powierzchni, która może powodować zatrzymywanie brudu i utrudniać czyszczenie.

Paradyż
fot. Paradyż, kolekcja Altea

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH