Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Lux4Home.

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 23 lis 2010 11:56

Dostojny i trwały

To dzięki zastygłej miliony lat temu magmie, możemy dziś podziwiać wyjątkowy, mieniący się barwami wielu minerałów kamień. Granit nie tylko zachwyca teksturą i kolorami, ale także jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia – także w łazience.

To dzięki zastygłej miliony lat temu magmie, możemy dziś podziwiać wyjątkowy, mieniący się barwami wielu minerałów kamień. Granit nie tylko zachwyca teksturą i kolorami, ale także jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia – także w łazience.
Piękny i skromny – tak najlepiej można określić ten niezwykły kamień, który natura postanowiła obdarzyć w sposób szczególny. Głównie za sprawą swojej złożonej budowy, granit wyróżnia się zdecydowanie wśród kamieni naturalnych stosowanych jako materiały wykończeniowe. W przeciwieństwie np. do marmuru (skały zbudowanej z przewagą jednego minerału), w skład granitu wchodzi wiele różnych minerałów skałotwórczych (m.in. kwarc i mika).

To właśnie bogactwo minerałów tworzących tę skałę zapewnia granitowi niepowtarzalną, ziarnistą teksturę i ciekawą kolorystykę. Różnice w wyglądzie zależą od grubości uziarnienia – może ono być drobne lub grube. Na wzór granitu wpływ ma także dominacja ziaren danej barwy. Układają się one w gęste, kolorowe skupiska tworząc przeplatające się ze sobą wyraźne pasma lub delikatne żyłki. Granity występują w niezliczonej ilości barw z najczęściej pojawiającymi się odcieniami szarości: od jasnopopielatego po antracyt. Kolory granitu to głównie zielenie, żółcie, brązy i czerwienie, ale także odcienie błękitu, różu oraz beżu. Różne sposoby wykończenia powierzchni granitów – poprzez polerowanie, piaskowanie lub płomieniowanie – pozwalają uzyskać materiał o zróżnicowanej strukturze. W tej łazience granit zastosowano do wykonania okładziny ścian i podłogi. Naturalny kamień doskonale współgra z drewnem w ciepłym kolorze, jak i z chłodnymi metalicznymi akcesoriami.

' title=
fot. Stone Connection.

Ale to nie jedyny powód, dla którego granit jest tak chętnie wybieranym materiałem na posadzki, okładziny ścienne, blaty, półki czy parapety. Połączenie w jednym materiale takich cech jak trwałość oraz wysoka odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia przy niezwykłym bogactwie kolorów i tekstur decyduje o tym, że granit jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. Zdolność granitu do przewodzenia ciepła sprawia, że materiał ten wykorzystywany jest także do wykonania efektownych grzejników montowanych na ścianach.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA