• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 lis 2010 11:56

Dostojny i trwały

To dzięki zastygłej miliony lat temu magmie, możemy dziś podziwiać wyjątkowy, mieniący się barwami wielu minerałów kamień. Granit nie tylko zachwyca teksturą i kolorami, ale także jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia – także w łazience.

To dzięki zastygłej miliony lat temu magmie, możemy dziś podziwiać wyjątkowy, mieniący się barwami wielu minerałów kamień. Granit nie tylko zachwyca teksturą i kolorami, ale także jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia – także w łazience.
Piękny i skromny – tak najlepiej można określić ten niezwykły kamień, który natura postanowiła obdarzyć w sposób szczególny. Głównie za sprawą swojej złożonej budowy, granit wyróżnia się zdecydowanie wśród kamieni naturalnych stosowanych jako materiały wykończeniowe. W przeciwieństwie np. do marmuru (skały zbudowanej z przewagą jednego minerału), w skład granitu wchodzi wiele różnych minerałów skałotwórczych (m.in. kwarc i mika).

To właśnie bogactwo minerałów tworzących tę skałę zapewnia granitowi niepowtarzalną, ziarnistą teksturę i ciekawą kolorystykę. Różnice w wyglądzie zależą od grubości uziarnienia – może ono być drobne lub grube. Na wzór granitu wpływ ma także dominacja ziaren danej barwy. Układają się one w gęste, kolorowe skupiska tworząc przeplatające się ze sobą wyraźne pasma lub delikatne żyłki. Granity występują w niezliczonej ilości barw z najczęściej pojawiającymi się odcieniami szarości: od jasnopopielatego po antracyt. Kolory granitu to głównie zielenie, żółcie, brązy i czerwienie, ale także odcienie błękitu, różu oraz beżu. Różne sposoby wykończenia powierzchni granitów – poprzez polerowanie, piaskowanie lub płomieniowanie – pozwalają uzyskać materiał o zróżnicowanej strukturze. W tej łazience granit zastosowano do wykonania okładziny ścian i podłogi. Naturalny kamień doskonale współgra z drewnem w ciepłym kolorze, jak i z chłodnymi metalicznymi akcesoriami.

' title=
fot. Stone Connection.

Ale to nie jedyny powód, dla którego granit jest tak chętnie wybieranym materiałem na posadzki, okładziny ścienne, blaty, półki czy parapety. Połączenie w jednym materiale takich cech jak trwałość oraz wysoka odporność na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia przy niezwykłym bogactwie kolorów i tekstur decyduje o tym, że granit jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. Zdolność granitu do przewodzenia ciepła sprawia, że materiał ten wykorzystywany jest także do wykonania efektownych grzejników montowanych na ścianach.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH