Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Indesigns.

Fot. Indesigns.
  • Autor: Justyna Majkowska
  • 21 sty 2014 11:17 (aktualizacja: 22 sty 2014 07:50)

Drewniana podłoga do łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności, dlatego należy starannie dobierać materiały wykończeniowe. Nie wyklucza to jednak drewna, które po odpowiedniej impregnacji ociepli wizerunek wnętrza.

Płytki ceramiczne są wciąż najchętniej wybieranym materiałem do wykończenia ścian i podłogi w łazience. Decydując się na takie rozwiązanie jesteśmy przekonani, że wilgoć i konsekwencje wynikające z oddziaływania wody na pomieszczenie nie będą w stanie zniszczyć nowych powierzchni.

Wiele osób bardzo sceptycznie podchodzi do stosowania drewna na podłogi lub ściany. Jednak odpowiednio dobrane gatunki drzew oraz sposób ich impregnacji ochroni łazienkę przed niechcianym grzybem lub pleśnią. Najlepiej sprawdzi się drewno egzotyczne takie jak np. teak, iroko, merbau czy jatoba, a z naszych rodzimych polecane są wiąz, dąb, jesion czy jawor. To gatunki twarde o niskim współczynniku skurczu. Im większe elementy tym mniejszą pracę wykonują deski. Dobrze też zastosować te warstwowe, gdyż takie rozwiązanie bardziej wzmacnia konstrukcję deski i sprawia, że jest odporniejsza na odkształcanie.

Ochrona przed wodą

Podłogi drewniane należy dobrze zabezpieczyć. Olejowanie jest naturalną metodą, jednak najlepiej wykonywać je na gorąco, by olejki jak najgłębiej wniknęły w strukturę drewna. Lakierowanie daje najlepsze efekty. Preparat należy odpowiednio dobrać do gatunku drewna. Najlepiej sprawdzi się lakier poliuretanowy, uretanowy lub uretanowo-alkidowy. Do drewna egzotycznego nie polecane jest woskowanie, gdyż w kontakcie z naturalnymi olejkami mogą powstawać zaplamienia.

Konserwacja

Olejowanie podłóg trzeba systematycznie powtarzać, przynajmniej raz na pół roku. Z lakierowanymi jest o wiele łatwiej, wystarczy zastosować roztwór wody z odpowiednimi detergentami, najlepiej zalecanymi przez producenta lakieru. 

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA