Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fot. Opoczno.

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 26 lut 2009 22:58

Jak dobrać fugi?

Źle dobrana fuga może wpłynąć na obniżenie estetyki pomieszczenia oraz na jego właściwości użytkowe

Powszechnie uważa się, że fuga jest mało istotnym elementem wykończenia. Tymczasem źle dobrana może wpłynąć na obniżenie estetyki pomieszczenia oraz na jego właściwości użytkowe.
W sklepach, hurtowniach budowlanych i hipermarketach można kupić różne rodzaje fug. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednią, stworzoną z myślą o warunkach, w jakich zamierzamy ją użytkować. Największą popularnością cieszą się fugi cementowe. Należy je jednak stosować tylko w miejscach, które nie są narażone na ciągły kontakt z wodą, albo na silnie działające środki czyszczące. W innym przypadku narazimy je na wypłukanie albo stworzymy odpowiednie warunki by powstały na nich przebarwienia bądź wykwity.

Fot. Opoczno.
Fot. Opoczno.

Odporniejsze, ale dużo droższe są spoiny epoksydowe, wyglądające po zastygnięciu jak plastik (dzięki temu można stosować je w jasnych kolorystykach). Spośród wszystkich rodzajów spoin najbardziej odporne na uszkodzenia, wilgoć, ścieranie, środki czystości są masy powstałe na bazie cementów dodatkowo uszlachetnione tworzywami sztucznymi. Tego typu produkty mogą być stosowane tam, gdzie występuje stały kontakt z wodą (np. w kabinach prysznicowych) czy wahania temperatury (ogrzewanie podłogowe). Przy jednej realizacji można zastosować nawet kilka rodzajów zapraw do spoinowania, ponieważ podczas prac wykończeniowych może się okazać, że zastosowanie fugi cementowej jest niewystarczające i konieczne jest użycie wypełniacza elastycznego. Polecany on jest szczególnie w miejscach styku np. podłogi ze ścianą, a rozwój segmentu chemii budowlanej sprawia, że dobierając produkty do spoinowania można kupić i silikon i fugę w takim samym kolorze.

Jak dobrac fugi?
Ciemniejsze lub wyraźnie kontrastujące kolory fug proponowane są do podkreślenia efektownego kształtu płytek, które ze względu na zróżnicowane formaty i duże możliwości plastyczne świętują tryumfy popularności. Proj. Piotr Mazurek.

W kolorze
Obok właściwości takich, jak wytrzymałość, odporność na przebarwienia, środki chemiczne ważną kwestią jaką należy wziąć pod uwagę wybierając fugę jest jej kolor. Chociaż spoiny oferowane są w szerokiej palecie barw inwestorzy najczęściej wybierają kolory neutralne: szarości i beże. Z jednej strony wywołane jest to tendencjami w urządzaniu wnętrz (mała skłonność Polaków do operowania kontrastującymi, nasyconymi barwami). Stonowane fugi doceniane są też za uniwersalność. Z drugiej strony ma to też uzasadnienie praktyczne. Zwykłe fugi, białe, szare, beżowe są zdecydowanie tańsze od spoin w nasyconych barwach. Różnica w cenie może być nawet pięciokrotna.

Jak dobrac fugę?
Zastosowanie tych samych płytek ściennych i podłogowych w stonowanej, surowej tonacji może nieść za sobą ryzyko stworzenia wnętrza chłodnego utrzymanego w minimalistycznej stylistyce.

WASZE KOMENTARZE (5) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA