• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
31 lip 2013 09:52

Jak ułożyć płytki w pomieszczeniach mokrych?

Najlepszym rozwiązaniem w walce z zawilgoceniem pomieszczeń jest uodpornienie ich na szkodliwe działanie wody poprzez przeprowadzenie w odpowiedni sposób prac wykończeniowych

Panująca w kuchni i łazience wilgoć jest trudnym przeciwnikiem - niszczy sprzęty i meble, powoduje pogorszenie mikroklimatu, sprzyja rozprzestrzenianiu się grzybów i roztoczy. 

' title=
fot. Cersanit

Materiał idealny
Przed nami trudne zadanie wyboru płytek, które sprawdzą się w kuchni bądź łazience. W ofercie sklepów znajdziemy szeroką paletę produktów odpornych na wilgoć i stanowiących tym samym doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń narażonych na zawilgocenie. Najczęściej polecanymi materiałami są glazura, terakota, gres porcelanowy czy klinkier szkliwiony. Najdelikatniejsze ze wszystkich wyżej wymienionych materiałów, są cienkie płytki fajansowe pokryte szkliwem, zwane potocznie glazurą. Ze względu na swoją kruchość, nadają się one do układania jedynie na ścianach. Nieco bardziej wytrzymała jest terakota, czyli płytki kamionkowe szkliwione, o powierzchni fakturowanej lub gładkiej. Ich budowa jest niejednorodna - po obtłuczeniu płytki, naszym oczom ukaże się jej czerep. Pomimo tego, terakota nadaje się do układania nie tylko na ścianach, ale także na podłodze.

Płytki ścienne mogą z powodzeniem zastąpić, stosowany głównie na podłogi, gres porcelanowy. Wykonane ze zmielonego kwarcu, kaolinu i skaleni, płytki gresowe są twarde, odporne na działanie środków chemicznych, plamienie i ścieranie. Materiał ten, oprócz dużej wytrzymałości, charakteryzuje się także odpornością na zabrudzenia (dzięki wyjątkowo niskiej nasiąkliwości poniżej 0,5%). W pomieszczeniach narażonych na wilgoć najlepiej sprawdzą się gresy szkliwione, nie powinno się natomiast kupować chropowatych płytek wykonanych z gresu technicznego, które zatrzymują brud i ulegają procesowi szarzenia. W strefach narażonych na zawilgocenie nie należy także stosować gresu polerowanego, który jest nieodporny na plamienie ze względu na brak impregnacji. Bardzo twardym materiałem o wysokich parametrach technicznych jest klinkier szkliwiony. Występuje on w różnych kolorach, a rustykalna estetyka płytki charakteryzuje się nierównościami w wymiarach. Klinkier jest materiałem odpowiednim do stosowania zarówno na ściany, jak i na podłogi. Pamiętajmy, aby kupić o 5-15% więcej materiału niż to wynika z naszych obliczeń. Zapas ten przyda się podczas konstruowania łączeń prostych, naprzemiennych i skośnych Najczęściej stosowany jest układ prosty, w którym fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny i przecinają się, tworząc krzyże. Układ naprzemienny (mieszany) polega na łączeniu dużych płytek z małymi, co daje efekt przesunięcia w obu kierunkach. W przypadku łączenia skośnego (karo), siatka fug ustawiona jest pod kątem 45° w stosunku do podłoża.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH