• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
23 marz 2009 23:22

Jaki rozmiar płytek?

Nasz ekspert podpowiada, jak łączyć różne rozmiary płytek w łazience

Marek Grudziński z firmy Opoczno, radzi, jak łączyć różne rozmiary płytek w łazience.
Również w przypadku płytek ceramicznych na ścianach i podłodze w łazience, choć obecnie panujące trendy w żaden sposób nie ograniczają ich stosowania. Mozaika, „dziesiątki”, większe kwadraty i prostokąty, tafle megapłytek – odpowiedni do wnętrza format płytek może je optycznie powiększyć, dodać lub ująć wysokości, wydzielić strefy funkcjonalne, wyeksponować lub zgubić w tle. Łączenie formatów jest jak najbardziej wskazane.

Warto wiedzieć
Rozmiar płytek ceramicznych dzielimy na nominalny, roboczy i rzeczywisty. Jeśli nominalny wymiar płytki wynosi 30x30 cm, to jej wymiar roboczy ma 29,7x29,7 cm. Producenci w procesie produkcji i kontroli jakości opierają się na normie PN EN 14401, która zakłada różnicę na jednym boku płytki +/-0,5% jego roboczej długości. W przypadku boku 29,7x29,7 cm jest to więc tolerancja rzeczywistego rozmiaru płytki pomiędzy 29,52 a 29,88 cm. Ponieważ różnica ta jest zbyt duża, by na znacznej powierzchni równo układać niesortowalne płytki, producenci wprowadzili tzw. grupy wymiarowe, zwane kalibrami. Przy zakupie należy zwracać uwagę, czy dane płytki są dzielone na grupy wymiarowe i czy zakupiona partia towaru ma taką samą grupę (kaliber).

Ekspert radzi
Marek Grudziński
  • Oferta płytek dostępnych na rynku to kilkadziesiąt różnych formatów – od 1,5x1,5 cm (mozaika) do 120x120 cm (megapłytka). Nawet w małych pomieszczeniach modne są wielkoformatowe płytki, a stereotyp „duża płytka = duża łazienka” został już dawno obalony. Harmonijny układ spoin, jasne kolory i delikatne wzory pozwolą na optyczne powiększenie wnętrza.
  • W pokojach kąpielowych i dużych rodzinnych łazienkach należy rozsądnie dzielić płaszczyzny za pomocą koloru lub elementów dekoracyjnych, tak by nie przypominały hali z otwartą przestrzenią, a były przytulne i funkcjonalne. Idealnie sprawdzają się tutaj duże płytki oraz dekoracje tworzące całe płaszczyzny i wydzielające części łazienki, służące różnym celom.
  • W łazienkach o powierzchni ok. 8-10 m2 możemy stosować dowolne formaty płytek, pamiętając jednak o czystej formie spoin tworzących określony wzór. W małych łazienkach lub w.c. zastosowanie płytek o dużym formacie wymaga przemyślenia. Zewnętrzne rury, wąskie ściany, wnęki i załamania utrudniają położenie płytek o boku szerszym niż 45 cm i wymagają ich docinania.
Marek Grudziński, kierownik produktu w firmie Opoczno

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH