Kamień w czarnym, wyrazistym kolorze, a dokładnie surowy kwarcyt elewacyjny Black Lava pokrył całą ścianę tuż za wolno stojącą wanną. Projekt Katarzyna Merta-Korzniakow. Fot. Monika Filipiuk-Obałek.

Zobacz galerię [19 zdjęć]

Kamień w czarnym, wyrazistym kolorze, a dokładnie surowy kwarcyt elewacyjny Black Lava pokrył całą ścianę tuż za wolno stojącą wanną. Projekt Katarzyna Merta-Korzniakow. Fot. Monika Filipiuk-Obałek.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
05 cze 2014 13:54

Kamień w łazience. Zobacz propozycje polskich architektów

Elegancki marmur, elastyczny łupek czy może biżuteryjny onyks? Kamień w łazience może stać się niepowtarzalnym motywem aranżacji. Zawsze przy tym podkreśli jej luksusowy charakter.

Naturalny kamień to oryginalny pomysł na aranżację łazienki. Jest on materiałem nie tylko trwałym, ale i ponadczasowym. O jego licznych zaletach świadczą liczne dzieła sztuki architektonicznej i rzeźbiarskiej. Przeniesiony do wnętrz stanie się niepowtarzalną ozdobą na lata.

Nieskrępowany wybór

Decydując się na kamień w łazience mamy właściwie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Możemy wybierać zarówno wśród bogatej gamy struktur czy faktur, jak i kolorów. Występują w szerokiej palecie barw – od głębokiej czerni, poprzez wszystkie odcienie szarości, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakłe beże, intensywne brązy, różne odcienie czerwieni, zieleni, beżu, żółci i fioletu. Przy czym każdy wybór gwarantuje niepowtarzalną wartość estetyczną. Natura nigdy bowiem nie odtwarza, nie imituje też samej siebie.

Naturalne właściwości

Wśród najpopularniejszych kamieni naturalnych stosowanych w polskich wnętrzach należą granit, marmur i łupek. I tak jak ten pierwszy jest materiałem niezwykle twardym i odpornym, tak dwa pozostałe są miękkie i elastyczne, a tym samym łatwe w obróbce. Modne są także trawertyny, które są odmianą bardzo twardego wapienia. Niemniej jednak ich porowata struktura, podobnie jak marmuru, wymaga impregnacji.

  • Kamień ma styl

    Użycie kamienia do wnętrza wprowadza naturalność, surowość i jednocześnie silny punkt odniesienia dla elementów współtworzących klimat, nastrój, charakter. Dzięki niemu można budować tło dla wyeksponowania wybranych mebli, detali, jak też tworzyć strefy wnętrza. Kamień może być elementem głównym lub tłem w zależności od efektu, jaki zamierza się uzyskać. Przeskalowane, duże kamienne płaszczyzny wprowadzają rozmach i porządkują nawet dużą ilość zgromadzonych detali. Do kamienia świetnie dokomponowują się inne naturalne materiały, jak metal i drewno, też szkło. Odpowiednio dobrane proporcje w kompozycjach tych materiałów pozwalają na uzyskanie różnych efektów – stylu wnętrza od wiejskiej przaśnej naturalności poprzez style neutralne do modernistycznej nowoczesności.

    Projektantka wnętrz Iwona Filimoniuk

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH