• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
27 lut 2009 20:40

Kąpiel pod dachem

Aranżacja łazienek na poddaszu to wyzwanie dla inwestorów i architektów, które nie ogranicza się tylko do wybrania materiałów wykończeniowych.

Przygoda z tym wnętrzem powinna zacząć się dużo wcześniej – już na etapie wyboru projektu. Już w tym momencie warto przeanalizować czy w wybranej przez nas przestrzeni, będzie możliwość funkcjonalnego urządzenia wnętrza przeznaczonego na toaletę.

Najważniejszym kryterium wyboru materiałów do łazienki powinna być ich odporność na wilgoć, ale nie można również zapomnieć o walorach estetycznych. Do wykończenia tego typu wnętrz nadają się zarówno popularne płytki, jaki i tynki dekoracyjne, które na pewno sprawdzą się w łazience inspirowanej klimatem śródziemnomorskim. Poza tym na ściany, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą można stosować farby odporne na wilgoć.

Fot. Fakro.
Fot. Fakro.

Odpowiednio dobrana kolorystyka materiałów wykończeniowych może optycznie kształtować wnętrze. Barwa może bowiem nie tylko zmniejszać, ale też powiększać optycznie przestrzenie. Te małe wymagają jasnej kolorystyki, dlatego też warto się wówczas zamieścić kremowe barwy czy wiele jasnych odcieni. Większe powierzchnie dają też szersze możliwości związane z wykończeniem wnętrza. Można zastosować często oryginalną kolorystyką oraz ciemniejsze barwy czy mocne akcenty podkreślające oryginalne detale. Kluczowym zagadnieniem w łazience jest także dobór wyposażenia i sposobu jego montażu.

Salon kąpielowy pod skosami

Pod skosami można przygotować także salon kąpielowy, którego tradycja sięga jeszcze mieszczańskich domów gdzie pokój często też pełnił funkcję łazienki. Najważniejszym centrum tego salonu jest wanna, często ogromnych rozmiarów. Takie pomieszczenia charakteryzują się ciepłą atmosferą i wyposażeniem kojarzącym się z pokojem, a nie ze sterylną łazienką. Chętnie stosuje się tu płytki lub kamień, a pod nimi doskonale sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Takie miejsce do kąpieli najlepiej lokalizować w pobliżu sypialni lub innych stref odpoczynku.

proj. Daria Zaremba
Proj. Daria Zaremba
Praktycznie na poddaszu
Iwo Kęsy
Dla architekta wykończenie skosów w łazience to często trudne zadanie, ale kiedy już musimy przygotować łazienkę na poddaszu warto zwracać uwagę na: wielkość ścianki kolankowej, zwykle pod nią nie montuje się umywalki. Robi się tak z bardzo prozaicznych powodów. Nad taką umywalką nie ma później możliwości zamontowania lustra. Takie rozwiązanie polecam wówczas, kiedy ścianka kolankowa ma ok. 2 m wysokości. Z kolei przy montażu wanny przy ściance kolankowej warto pamiętać, że jej najbardziej optymalna wielkość powinna wynosić 1,4 m.
Warunkiem jest, aby zamontować tę wannę, równolegle do ściany. Przy instalacji prostopadłej wymagania co do wymiarów ścianki można nieco zmniejszyć. Wówczas wysokość ścianki może wynosić 1,3 m. Pod mniejszą ścianą można zamontować już tylko toaletę, wówczas optymalna wielkość może wynosić ok 1,2 m. Do wykończenia skosów najlepiej stosować farbę, to najprostsze oraz najtańsze wykończenie. Na załamaniach połaci można zastosować mozaiki ceramiczne. Jest to jednak dosyć drogie rozwiązanie, ale niezwykle interesujące.
arch. Iwo Kęsy, pracownia Archet Projekt

 

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • bestsale-pl, 2012-09-14 16:01:27

  przępiękna podłoga :) idealna łazienka :)
 • domartstyl-pl, 2012-09-14 15:48:39

  taka wanna jest genialna :))))
 • Kenzi, 2011-09-14 12:55:18

  Ja niedawno przechodziłam przez etap urządzania łazienki z pralką i na szczęście mam to już za sobą; teraz tylko musimy przenieść wizję z projektu w net+ do rzeczywistości. W każdym razie nie było to takie proste, więc wyobrażam sobie, że łazienka na poddaszu musi być jeszcze bardziej wymagająca, bo trzeba się dodatkowo uporać ze skosami (moja kuzynka ma mieszkanie na poddaszu, super urządzone, ale zatrudniła do tego projektanta). Z drugiej jednak strony, przyjemnie byłoby mieć okno w łazience, nad wanną.

POLECAMY W SERWISACH