Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [21 zdjęć]

Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
08 gru 2016 22:35

Kolor w łazience: sprawdź, który jest modny

Dziś chętniej zapraszamy kolory do naszych mieszkań, a niebanalne zestawienia i designerskie wzory stały się motywem przewodnim stylizacji wielu pomieszczeń.

Tak, jak detal wieńczy dzieło, tak odpowiednio dobrana barwa zaprawy fugowej może nadać całemu pomieszczeniu niepowtarzalny charakter – od bezpiecznej, eleganckiej klasyki w subtelnym i delikatnym wydaniu, aż po odważny, czasem ekstrawagancki wygląd pełen nieszablonowych połączeń i wyrazistych kontrastów. Jak w najnowszych trendach projektowych i kolorystycznych odnajdują się fugi? Doskonale!

Pantone – wyznacznik trendów, który trzeba znać

Instytut Pantone to światowy autorytet w dziedzinie trendów kolorystycznych, którego sezonowe raporty nigdy nie pozostają bez echa i znajdują swoje odzwierciedlenie nie tylko w świecie mody, ale również we wzornictwie użytkowym czy w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Wśród typów na sezon jesień – zima 2016/2017 znalazły się kolory, które Pantone określa jako stonowane, mające wzbudzić zaufanie, pozostając jednocześnie wyrazistymi i z charakterem, dlatego na liście topowych odcieni znalazły się zarówno kojące, spokojne barwy ziemi, jak i pełne optymizmu żywe odcienie.

Znajdziemy tu między innymi pełne świeżości palety błękitów, beże, szarości, charakterystyczne czerwienie i lekko przydymione oranże, witalną, głęboką zieleń, a także egzotyczny odcień słonecznego żółtego i zuchwałą kombinację fioletów i różu. 

Kreacja poparta wiedzą

Kolor spoin może znacząco wpływać na to, jak będziemy postrzegać kolor płytek, a nawet całość aranżowanego wnętrza, dlatego wybór zaprawy fugowej musi być doskonale przemyślany i podyktowany przede wszystkim rodzajem, wielkością i barwą płytek, a także miejscem ich ułożenia oraz efektem, jaki chcemy osiągnąć.

Wybierając połączenia kontrastowe oparte na najnowszym raporcie Pantone pomyślmy nad połączeniem klasycznej czerni fugi z nieco przydymioną czerwienią, wyrazistych błękitów z szarościami, czy soczystej zieleni ze spokojnym, zamszowym kremem w kolorze jasny beż.

Miłośnicy harmonijnych połączeń znajdą coś dla siebie w spokojnych impresjach szarości, subtelnego srebra, różnych odcieniach brązu.

O najnowszych trendach opowiada Daria Bielska-Muszalik kierownik produktu w firmie Sopro: obecnie zauważa się kilka trendów w aranżacji łazienek, które mogą być inspiracją do stworzenia wymarzonej kompozycji. Architekci wnętrz i designerzy zwracają uwagę, by nie odciągać uwagi od niezwykłej faktury płyt z kamienia naturalnego, a co za tym idzie łączyć je zawsze z fugą o barwie zbliżonej. Podobnie rzecz ma się w przypadku mozaiki, którą najlepiej komponować z neutralną barwą fug, tak by doskonale podkreślić detal drobnych elementów, a kolory zestawiać z rozwagą, co wcale nie oznacza, by łączyć je w sposób nudny i zachowawczy. 

Warto dodać, że wspaniałym elementem uszlachetniającym fugi jest brokat, jednak należy pamiętać o jego odpowiedniej ekspozycji. Odpowiednie oświetlenie wydobędzie efekt delikatnego połyskiwania, a dodanie go do fug między płytkami prysznicowymi, dodatkowo wzmocni delikatne migotanie dzięki załamującej światło wodzie. Prosty, ale bardzo efektowny zabieg, który wydobędzie z aranżacji to, co najlepsze. I na zakończenie dobierajmy kolor płyt ceramicznych i fug do przeznaczenia pomieszczenia, mając na uwadze czas potrzebny na ich czyszczenie i pielęgnację – dodaje ekspert Sopro.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH