Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Wariant II

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 24 kwi 2009 21:40

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Nasz redakcyjny architekt radzi, w jaki sposób zaprojektować łazienkę, aby była bardziej przyjazna dla osoby niepełnosprawnej.

Od urodzenia poruszam się na wózku inwalidzkim. Przy codziennej higienie potrzebuję -pomocy innej osoby. Czy moglibyście podpowiedzieć jak przeprojektować moją łazienkę, aby była funkcjonalna i estetyczna, a higiena była przyjemnością a nie męką. Chciałbym mieszkać ładnie, kolorowo i nowocześnie. Maciej Sz., Poznań

Architekt radzi
Małgorzata Brewczyńska
Łazienka jest niewielka. Niełatwo jest znaleźć rozwiązanie, które zapewniłoby użytkownikowi samodzielne i bezpieczne korzystanie z urządzeń sanitarnych. Za najważniejszą wytyczną przyjęłam zachowanie minimalnej - 150x150 cm – przestrzeni manewrowej dla wózka inwalidzkiego. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię zamiast wanny, proponuję prysznic. Użycie odmiennej kolorystyki tworzy dwa wizerunki wnętrza, które uprzyjemnią codzienną higienę.
arch. Małgorzata Brewczyńska

Wariant I

Na wprost wejścia znajduje się sedes, oporęczowany uchwytami. Jeden na stałe zamocowany na ścianie, drugi – składany do góry – po przeciwnej stronie. Ważne jest, aby deska sedesowa była solidnie osadzona na muszli i nie wyginała się przy przesiadaniu z wózka.

Przy oknie, po prawej stronie, wydzielam przestrzeń na kabinę prysznicową. Brodzik 100x100 cm – wyłożony płytkami ceramicznymi z powierzchnią antypoślizgową – musi być równy z podłogą. Nadaje się mu spadek 1-2% w kierunku kratki ściekowej usytuowanej w narożniku lub przy ścianie.

W kabinie niezbędne są poręcz oraz ścienne, składane krzesełko (na wysokości siedziska wózka). Zamiast szklanych ścianek proponuję zasłonki przesuwane na drążku – są bardziej „elastyczne” i, w tym przypadku, praktyczne. Umywalka znajduje się po prawej stronie wejścia i jest oporęczowana podobnie jak strefa sedesu. Nad umywalką uchylne lustro.

W łazience dominuje elegancka szarość płytek ceramicznych (na podłodze koniecznie antypoślizgowych), którą ożywia soczyście pomarańczowy pas na podłodze. Wizualnie dzieli on łazienkę na strefy użytkowe, podkreślone różnymi formatami płytek po obu stronach. Pomarańczowy kolor powinny mieć także wszystkie uchwyty-poręcze, siedzisko prysznicowe oraz wisząca szafka na przybory.

Wariant I

WASZE KOMENTARZE (4) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA