• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
24 kwi 2009 21:40

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Nasz redakcyjny architekt radzi, w jaki sposób zaprojektować łazienkę, aby była bardziej przyjazna dla osoby niepełnosprawnej.

Wariant II

Zachęcam – jeśli jest taka możliwość – do lekkiego przesunięcia ściany oraz powiększenia drzwi do 100 cm. Pozwoli to na rzeczywiście swobodne wjeżdżanie wózkiem i poruszanie się w łazience. Kabina prysznicowa usytuowana po prawej stronie wejścia jest wyposażona podobnie jak w wariancie I. Za nią – wizualnie oddzielona pasem mozaiki na podłodze -– znajduje się strefa sedesu.

Aranżując to miejsce należy uwzględnić zalecenia opisane w wariancie I. Prostopadły do ściany uchwyt przy sedesie, powinien być uchylny do góry, co ułatwi podjazd wózkiem. Pas mozaiki wchodzi również na płaszczyznę obydwu ścian i jest tłem dla umywalki. Jest tu dość miejsca na umywalkę bardziej płaską i nieco szerszą od tradycyjnych, z odpowiednio wyprofilowanym przodem i miejscem na łokcie (są dostępne w sprzedaży). Umywalka powinna być tak zamontowana, aby jej spód znajdował się powyżej kolan (min. 65 cm). Po obu jej stronach ruchome poręcze. Lustro nad umywalką proponuję zawiesić nie wyżej niż 100 cm od poziomu posadzki.

Uchylna tafla z kątową regulacją pochylenia ułatwi przeglądanie się w nim. W tej propozycji kolorystyka wnętrza jest bardziej stonowana – to biel i szarości wzbogacone odcieniami niebieskości i błękitu – ale jednocześnie naturalna i sprzyjająca odpoczynkowi.

Wariant II

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • Artur, 2010-02-08 09:19:43

  Wanny z drzwiami stanowią idealne rozwiązanie dla osób mających problemy z samodzielnym korzystaniem z klasycznej wanny lub kabiny natryskowej.Wygodne i odpowiednio wyprofilowane siedzenie sprawi optymalne odprężenie dla osoby korzystającej, a przeciwpoślizgowa powierzchnia dna i siedziska wanny ułatwi bezpieczne korzystanie z kąpieli.

  Po zamknięciu wodoszczelnych drzwi można korzystać z kąpieli (natrysk ,          kąpiel nóg , kąpiel całkowita), a po spuszczeniu wody można wygodnie na siedzeniu osuszyć się.Komfort kąpieli można zwiększyć poprzez zamontowanie w wannie systemu hydromasażu wodno-powietrznego w zależności od rodzaju schorzeń , sugestii lekarza lub życzeń klienta .

  Wyjątkowe kształty wanien i odpowiednia wysokość sprawiają ,że łatwo jest także pomagać osobom starszym i niepełnosprawnych.

   604183003 sanitplast
 • nowius6@wp.pl, 2009-07-19 14:35:48  mam problem. mam łazienke o wymiarach 1,55 X 2,07 . jak mam ja orzadzic? mysle o brodziku. 2 sciany sa po 1,55 , a 2 kolejne: 45cm + 64cm + 95cm (okno) oraz 60cm+70cm (drzwi) +77cm. zaznaczam ze jeszcze nie ma tynków położonych. co robic? jak zrobic??
 • Małgorzata Brewczyńska, INVENTIVE-INTERIORS.COM, 2009-06-05 21:52:53

  Można zastosować odpływ liniowy umieszczony w podłodze. Ewentualny syfon mieści się w w grubości stropu i podkładu podłogowego lub podłogi na gruncie.
 • nowy, 2009-04-26 15:18:08

  Zainteresował mnie płaski brodzik. Czy syfon musi być jakiś specjalny, żeby woda swobodnie spływała??

POLECAMY W SERWISACH