Proj. Katarzyna Kiełek, Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [27 zdjęć]

Proj. Katarzyna Kiełek, Fot. Bartosz Jarosz
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
11 kwi 2014 09:33

Mała łazienka. Radzimy jak zaprojektować niewielką przestrzeń

Mała łazienka nie musi być niewygodna. Odpowiednio dobrane elementy umożliwią bezkolizyjne wykonanie codziennych obowiązków, ale również pozwolą cieszyć się chwilą relaksu.

We współczesnych mieszkaniach i domach bardzo często planowane są małe łazienki. Deweloperzy dodatkową przestrzeń wolą wykorzystać na rzecz większego pokoju dziennego, szerszego korytarza, czy popularnej obecnie garderoby. Również w starym budownictwie spotkać można łazienki o stosunkowo skromnym metrażu. W takich wypadkach właściwe zaprojektowana łazienka staje się nie lada wyzwaniem. Z aranżacją niewielkiej przestrzeni problem może mieć nie tylko domownik, ale i doświadczony projektant, zwłaszcza, że pomieszczenia o metrażu nie przekraczającym 3m² to wcale nie rzadkość.

Jak ukryć pralkę?

O przestronniejsze i wygodniejsze w eksploatacji wnętrze łazienki można walczyć na różne sposoby. Nie zawsze muszą być to problematyczne, czasochłonne i drogie remonty, podczas których w grę wchodzi przesuwanie ścian działowych i utrata cennych metrów na rzecz innych pomieszczeń. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach takie radykalne metody są po prostu niemożliwe.

Dobierając sprzęt, różnego rodzaju akcesoria, dodatki i meble powinniśmy kierować się nie tylko naszymi upodobaniami, ale w szczególności aspektem praktycznym i funkcjonalnością zastosowanych rozwiązań. Aby odpowiednio zagospodarować ciasną przestrzeń należy przede wszystkim dobrze wybrać pralkę – ważne są jej gabaryty, funkcje oraz odpowiednie rozmieszczenie sprzętu. – W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzi się pralka ładowana od góry.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się zamontowanie pralki w zabudowie, w której ukryjemy nie tylko sprzęty AGD, ale także zagospodarujemy przestrzeń na ręczniki, kosmetyki i chemię.

Pralkę można umieścić również pod łazienkowym blatem – tym nad którym znajduje się umywalka. W takim wypadku należy wybrać odpowiedni model umywalki – najlepiej nadblatową. Należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu odległości pomiędzy pralką, a blatem. Podczas wirowania sprzęt zostaje wprawiony w ruch i choć drgania współczesnych pralek są niemal nieodczuwalne, watro zadbać o ową strefę komfortu.

Pralka na emigracji?

Niektórych z nas niewielki metraż łazienki zmusza do poszukiwania alternatywnej lokalizacji urządzenia. Wielu wybiera kuchnię. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie musimy sobie uzmysłowić, że zaplanowana przez nas lokalizacja ma odpowiednie połączenie kanalizacyjne oraz elektryczne. Współczesne pralki można bez problemu wkomponować w kuchenną zabudowę. Nie należy obawiać się, że drgania urządzenia uszkodzą drewniane lub delikatniejsze plastikowe elementy mebli kuchennych, ponieważ producenci oferują sprzęty zaprojektowane idealnie pod zabudowę.

Diabeł tkwi w szczegółach

Wiele korzyści przyniesie zastosowanie elementów optycznie powiększających przestrzeń. Przykładowo wykorzystanie elementów szklanych (drzwi dzielące przestrzeń, szklane wykończenia szafek) oraz lustrzanych (duże lustro nad umywalką, lustra umieszczone na dwóch przeciwległych ścianach) nada wnętrzu lekkość. Należy również zadbać o odpowiednie, intensywne ośiwtlenie oraz zastosować jasną kolorystykę pomieszczenia. Ciemne barwy przytłaczają przestrzeń i nie sprawdzą się na małym metrażu.

Dobrym pomysłem jest również zastosowanie sprytnych rozwiązań przestrzennych. Przykładowo długą i wąską przestrzeń można podzielić drzwiami, za którymi ukryjemy prysznic. Tu mogą pomóc drzwi przesuwne. Ważny jest wybór odpowiednich szafek, praktyczne zagospodarowanie nieużytecznych zakątków, które paradoksalnie oferują różnorodne możliwości „ukrycia” sprzętów. Właściwie zaprojektowana zabudowa wnęk, racjonalny podział przestrzeni, sprytne skrytki oraz oryginalne pomysły, dostosowane do możliwości wnętrza z pewnością uczynią łazienkę bardziej komfortową, ale jednocześnie funkcjonalną.

 

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • rurka, 2016-11-03 23:58:50

  Projekt małej łazienki najlepiej zlecić firmie, bo każde wnętrze jest inne i nie zawsze da się poustawiać wszystko tak, jak jest w katalogu. U mnie łazienkę projektowali ludzie z Interjo i pomimo małej wielkości jest wygodna w użytkowaniu i ładnie sie prezentuje
 • Malgosia, 2015-03-01 22:04:41

  Polecam konsultacje z projektantem wnętrz.
 • era, 2014-04-21 20:23:28

  Mam bardzo niewielką łazienkę i zainstalowałem sobie system Roca Pro. Jestem bardzo zadowolony, miejsca jest nieco więcej, nawet sprzątanie w łazience stało się o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Miski wiszące same w sobie są też łatwiejsze w sprzątaniu, same korzyści.

POLECAMY W SERWISACH