Zobacz galerię [8 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
17 marz 2016 08:13

Modne płytki – jak dopasować fugi w łazience

Fugi to detal, który wieńczy ułożenie płytek ceramicznych w łazienkach. Wybrać jasne czy ciemne, pod kolor czy kontrastowe, a może wąskie albo szerokie? Wbrew pozorom to nie są proste wybory.

Płytki ceramiczne od lat niezmiennie królują w łazienkach. Są eleganckie, trwałe i praktyczne, a bogata oferta rynkowa pozwala tworzyć finezyjne i niepowtarzalne kreacje wnętrz. Same płytki to jednak za mało, by uzyskać stylową aranżację przestrzeni, która będzie się dobrze prezentować przez długie lata. Niewidoczne, lecz równie ważne, są fugi. To one odpowiadają za końcowy efekt i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie okładzin.

Fugi są potrzebne

Gładkie, zdobione, imitujące marmur czy drewno – różnorodność wzorów, kolorów, a także rozmiarów płytek jest tak duża, że stwarza wręcz nieograniczone możliwości w zakresie urządzania wnętrz. Jednak niezwykły efekt aranżacyjny kuchni czy łazienki, jaki możemy osiągnąć stosując stylową okładzinę ceramiczną, bardzo łatwo zepsuć, niewłaściwie dobierając spoiny wypełniające przestrzeń między płytkami bądź całkowicie z nich rezygnując.

- Ostatnio popularne stało się bezfugowe układanie glazury. Podążanie za tym trendem to dość ryzykowne posunięcie. Fuga spełnia rolę mikro-dylatacji – chroniąc krawędzie płytek przed uszkodzeniem. Jeśli z niej zrezygnujemy i pozwolimy, aby płytki się o siebie opierały, to pod wpływem nacisku lub w wyniku rozszerzalności termicznej, na ich powierzchni mogą powstawać uszkodzenia szkliwa lub pęknięcia. Dlatego rozsądniej stosować przynajmniej minimalne spoiny o szerokości 1,5 mm – mówi Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit.

Kolorowy akcent w łazience

Wybór koloru fugi może poprawić lub zepsuć efekt wizualny położonych płytek. Nawet wyszukana glazura i najbardziej oryginalny projekt na nic się zdadzą, jeśli niewłaściwie dobierzemy barwę i szerokość spoin. Stając przed takim zadaniem, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać: prosty i naturalny czy może bardziej odważny i niekonwencjonalny?

- Fuga w tonacji kolorystycznej zbliżonej do odcienia glazury wywoła efekt harmonii i jednolitej przestrzeni, pozbawionej zbędnych podziałów. Warto o tym pamiętać, gdy w grę wchodzi urządzanie małej łazienki – widoczne linie pomniejszają optycznie wnętrza. Jeśli natomiast zależy nam na tym, by wyeksponować ciekawy układ glazury czy terakoty, warto posłużyć się kontrastem – jasna fuga idealnie podkreśli rozmieszczenie i proporcje ciemnych płytek. Oryginalność kompozycji płytkowych możemy zaakcentować nie tylko barwą spoin, ale również operując ich szerokością. Pamiętajmy jednak, że grubość fugi powinna iść w parze przede wszystkim z wielkością płytek – podpowiada ekspert firmy Baumit.

Należy wziąć tu również pod uwagę potencjalne wahania wilgotności, które powodują, że cała konstrukcja pracuje. Dlatego im większy format i im większe zmiany wilgotności, tym szerszą spoinę powinniśmy rozważyć. Szerokie fugi zalecane są również do płytek o nierównych brzegach. Doskonale sprawdzą się także w sytuacji, gdy zechcemy podkreślić kolor oraz fakturę ceramiki.

Do pomieszczeń mokrych

Mimo obfitości kolorystycznej oferty rynkowej, wybierając zaprawę do spoinowania płytek powinniśmy kierować się nie tylko kolorem, ale również właściwościami, które kwalifikują ją do zastosowania w określonych warunkach.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Gość, 2016-03-18 17:55:27

    cenna uwaga:)
  • Michał, 2016-03-18 14:09:11

    Odnośnie tego doboru fug warto dodać, że nie do wszystkich płytek można stosować dowolną fugę. Na przykład producent CG wyraźnie zastrzega sobie stosowanie kontrastowej fugi - objawia się to przebarwieniami na obrzeżach płytek po zafugowaniu.

POLECAMY W SERWISACH