• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
15 wrz 2011 11:46

Okno dachowe w łazience

Okna dachowe w łazienkach na poddaszach są bardzo ważnym elementem wyposażenia: zapewniają naturalne światło, świeże powietrze i dekorują. Aby cieszyły latami, muszą być przystosowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

' title=

fot. Velux

Jeśli planujesz łazienkę na poddaszu, musisz pamiętać, że okna dachowe powinny być odporne na niszczące działanie wilgoci. Do wyboru masz modele z aluminium i tworzywa oraz wykonane w technologii rdzenia drewnianego pokrytego poliuretanem. Istotna jest też wentylacja, która zapobiega zaparowywaniu szyby i zagrzybieniu ścian w łazience.

Skuteczną wymianę powietrza zapewniają systemy wentylacyjne wbudowane w okna, działające nawet wtedy, gdy są one zamknięte. Przed kupnem okna warto też zastanowić się, jak ma być otwierane. Do wyboru są modele obrotowe (z osią obrotu w połowie wysokości skrzydła), uchylne (z osią obrotu w górnej krawędzi) oraz okna uchylno-obrotowe, które łączą w sobie obydwa sposoby otwierania.

Fot. Velux.
Fot. Velux.

Sposób otwierania trzeba dostosować do indywidualnych ­potrzeb, wysokości pomieszczenia, nachylenia dachu i rozmieszczenia łazienkowego wyposażenia. Warto to skonsultować ze sprzedawcą, tak by później nie trzeba było np. stawać na stołku, by otworzyć okno. Okno dachowe może być dodatkowo wyposażone w różnorodne akcesoria, ułatwiające korzystanie z niego, jak elektryczne otwieranie, czujniki deszczu (automatycznie zamykają okno) czy drążki teleskopowe, zamki blokujące. Rolety i żaluzje będą chroniły przed nadmiernym nasłonecznieniem, chłodem i ewentualnymi spojrzeniami sąsiadów.

Można też zamówić superenergooszczędne szyby czy dekoracyjne witraże. Aby łazienka była dobrze oświetlona promieniami słońca, powierzchnia okien dachowych powinna wynosić 10% powierzchni podłogi. Jednak – nawet gdy okno jest niewielkie – zawsze poddasze zyskuje przytulną aurę, nastrajającą do długich kąpieli... PTP U3/PTP-V U3 – obrotowe, rekomendowane do łazienek i kuchni; aluminiowo-tworzywowe; z nawiewnikiem lub bez niego; szeroki wybór akcesoriów; dostępne także w kolorze złoty dąb; cena: od ok. 846 zł, ­Fakro.

Fakro
fot. Fakro

Żaluzje – aluminiowe, polecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności; można kontrolować kierunek i natężenie światła; zmniejszają straty ciepła w zimie (lepsza izolacja nawet o 27%); obsługa manualna lub elektryczna; szeroki wybór rozmiarów; cena: od ok. 253 zł, Velux.

Velux
fot. Velux

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH