• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
10 lis 2009 12:13

Widoki na niebo

Aranżując łazienkę na poddaszu, możemy stworzyć klimatyczne i przytulne wnętrze. Dużą wagę musimy jednak zwrócić na jej wygodę i funkcjonalność. Z uwagi na skosy, zmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów stanowi nie lada wyzwanie.

 

' title=
fot. Wpasowanie kabiny prysznicowej pod skos dachowy ułatwiają specjalne modele, zaprojektowane do łazienek na poddaszach.

Duże znaczenie dla funkcjonalności ma wysokość ścianki kolankowej (ściana prostopadła do podłogi), jak i kąt dachu. Pamiętajmy też, aby łazienka była estetycznie zagospodarowanym wnętrzem, funkcjonalnym i wygodnym dla wszystkich domowników. Charakter łazienki z pewnością podkreślają skosy, widoczne elementy konstrukcji czy okna połaciowe.

Rozmieszczenie wyposażenia

Bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie elementów wyposażenia do warunków przestrzennych. Pod skosami z powodzeniem możemy zamontować np. ciąg szafek, pralkę czy wannę. Z pewnością widok z okna usytuowanego tuż nad wanną umili nam kąpiel. Bidet i miska ustępowa muszą być na tyle odsunięte od ściany, aby przestrzeń przed nimi umożliwiała swobodne wyprostowanie. Aby nad umywalką zamontować lustro, potrzebujemy ściany min.190 cm wysokiej.

Kabina prysznicowa, ze względu na swoje gabaryty, wymaga ustawienia przy ścianie o odpowiedniej wysokości. Wszelkiego typu słupy podtrzymujące konstrukcję dachu możemy wykorzystać na wieszaki do ręczników, półeczki czy miejsce zawieszenia umywalki. By maksymalnie wykorzystać przestrzeń pod skosami, proponuję szafki wykonać na wymiar z uwzględnieniem kąta nachylenia dachu.

We wnętrzach na poddaszach prawie zawsze brakuje prostych ścian. Dlatego praktycznym rozwiązaniem jest montaż grzejnika w wersji ścianki działowej.
fot. We wnętrzach na poddaszach prawie zawsze brakuje prostych ścian. Dlatego praktycznym rozwiązaniem jest montaż grzejnika w wersji ścianki działowej.

Prawidłowa wentylacja

Oprócz względów estetycznych, na szczególną uwagę zasługuje odpowiednia wentylacja pomieszczeń pod skosami. Jest kilka ważnych elementów, o których trzeba pamiętać w pomieszczeniach wilgotnych czy narażonych na zbieranie się pary. Pleśń czy grzyb to efekty nagromadzenia się pary wodnej. Uwzględnienie tych zasad zapewni dobrą wentylację pomieszczenia:

  • szczelne pokrycie dachowe;
  • odpowiednio sezonowane drewno na konstrukcję;
  • ułożona folia paroizolacyjna;
  • zapewniona dobra wymiana powietrza.
' title=
fot. Umieszczenie wanny pod oknem połaciowym pozwala na obserwowanie nieba podczas kąpieli. Skraplaniu się pary wodnej na szybie zapobiega dobra wentylacja.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH