Fot. Max-Fliz.com.pl.

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Fot. Max-Fliz.com.pl.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Majkowska
03 sty 2014 14:09

Jak urządzić salon kapielowy

Nie tylko odpowiednio dobrana wanna, przestronna kabina prysznicowa i umywalka stanowią o komforcie w łazience. Znaczenia nabrały nowe elementy, które sprawiają, że łazienka staje się salonem kąpielowym - miejscem do wypoczynku.

Salony kąpielowe

To głównie sypialnie z aneksem kąpielowym, obszerne łazienki (powyżej 10m2), a także przestrzenie kąpielowe częściowo otwarte na sypialnie. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są łazienki, które przy pomocy elementów aranżacyjnych z pokoju dziennego pozwalają na wypoczynek po kąpieli. Stąd pojawiają się takie elementy jak: fotel, sofa, pufy czy żyrandol. Pokój kąpielowy cechuje przede wszystkim minimalizm i przestronność, brak tu miejsca na stłoczone meble, pralkę czy suszarkę. Wszystkie meble muszą mieć dla siebie wyodrębnioną przestrzeń.

Wygodne rozwiązania

W salonie można wyodrębnić różne strefy: kąpielową, toaletową oraz wypoczynkową, do których przyporządkowane będą konkretne elementy. Centralnym punktem staje się wanna wolnostojąca, która ma przykuwać uwagę kształtem, obudową lub nietypową baterią. W strefie kąpielowej powinien znaleźć się również prysznic z niskim brodzikiem lub bez, oszklony z chromowanym panelem prysznicowym. W strefie toaletowej należy ulokować umywalki dla domowników, połączone wspólnym blatem, które wraz z lustrem będą tworzyć oryginalną toaletkę.

Materiał i oświetlenie

Ogromną rolę odgrywa oświetlenie, skomponowane z kilku źródeł: naturalnego słonecznego, łagodnego (np. świece) oraz punktowego, oświetlającego poszczególne części pokoju. Elegancji dodają lustra i wyposażenie o połyskliwych powierzchniach. Kolejnym elementem tworzącym nastrój jest kolor. Projektanci często sięgają po beże, różne odcienie bieli, szarości, w stylizacjach retro dominują kontrasty – biel z czernią, krem ze starym złotem i brązem, czerwień z grafitem. Zastosowanie znajdują również jednolite lub zbliżone kolorystycznie materiały. Stąd wielkoformatowe gresy, o monolitycznym charakterze, łączy się z kamieniem lub drewnem.

Chwila intymności

Łazienki niekiedy otwierane są na balkon lub taras. Takie rozwiązanie sprzyja wypoczynkowi, jednak przeszklenia powinny wychodzić bezpośrednio na teren niezamieszkały, bo w innym wypadku, z racji charakteru pomieszczenia, okna raczej zawsze będą zasłonięte. W zależności od upodobań użytkowników, salon kąpielowy dodatkowo można wyposażyć w rower treningowy, bieżnię lub sprzęt RTV.

Łazienka otwarta na sypialnię

Przy tego typu rozwiązaniu zazwyczaj podzielona jest na dwie strefy:
- kąpielową (położoną najbliżej sypialni)
- toaletową (ukrytą przed bezpośrednim wzrokiem domowników).

Na pierwszym planie znajduje się prysznic oraz wanna, najczęściej obudowane szkłem. Do wanny można zastosować baterię wyprowadzoną z posadzki, w kabinie relaks zapewni duża chromowana deszczownica. Dodatkowo ścianka – między sypialnią a łazienką - może pełnić z jednej strony rolę zagłówka łóżka lub miejsca na telewizor, a z drugiej zapewnić miejsce na montaż umywalek.

Sypialnia z wanną?

Coraz częściej spotykana jest aranżacja sypialni z aneksem kąpielowym. W pomieszczeniu dominantę stanowią łóżko oraz wanna lub prysznic, umieszczone w centralnym miejscu. Wanna czy prysznic oddzielone są od sypialni na zasadzie wodoodpornych kotar, szklanych drzwi lub ścianek, które chronią resztę pomieszczenia. Na ściany stosuje się wodoodporne farby lub płytki ceramiczne. Decydując się na takie rozwiązanie należy zadbać o odpowiednią wentylację oraz o drugą łazienkę, przeznaczoną dla pozostałych domowników lub gości.

Źródło: max-fliz.com.pl

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH