Kabina prysznicowa: praktyczne modele, łatwe w czyszczeniu. Fot. Aquaform

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Kabina prysznicowa: praktyczne modele, łatwe w czyszczeniu. Fot. Aquaform
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
28 wrz 2017 09:41

Kabina prysznicowa: wybieramy modele łatwe do czyszczenia

Zacieki z mydła i kamienne osady powstają podczas pojedynczej kąpieli, a na transparentnej powierzchni są one wyjątkowo dobrze widoczne. Jakie wyposażenie wybrać, by zminimalizować te efekty? Czym najlepiej myć kabinę?

Strefa natryskowa to jedno z miejsc, których sprzątanie jest wyjątkowo kłopotliwe. Sprzątanie łazienki jest jednym z najmniej lubianych przez Polaków obowiązków domowych. Według przeprowadzonych przez TNS OBOP badań „Porządki w polskim stylu”, nie lubi tego robić 65 proc. z nas.

Tymczasem, ze względu na specyfikę jej użytkowania, w przypadku kabiny prysznicowej utrzymanie najwyższego poziomu estetyki i higieny wymaga systematyczności. Radzimy, jakie wyposażenie oraz jakie środki czystości wybrać, by sprzątanie było mniej uciążliwe.

Konstrukcja kabiny

W utrzymaniu czystości kabiny prysznicowej szczególnie newralgiczne są dwa obszary. Pierwszym z nich są załamania, w których gromadzi się woda i brud. Drugim – duże, przezroczyste tafle szkła, na których widać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Chcąc ułatwić sobie ich sprzątanie, warto pamiętać o tym już na etapie wyboru wyposażenia.

Jeśli głównym kryterium zakupu kabiny natryskowej jest mała liczba trudnodostępnych miejsc, szczególnie warte polecenia są modele typu walk-in. Są one pozbawione drzwi (a więc szyn i zawiasów) oraz głębokiego brodzika z załamaniami – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. W przypadku wariantów z drzwiami przesuwnymi, mycie ułatwią wypinane rolki – dodaje.

Czytaj także: Kolor w łazience: zobacz modne wnętrza

Z podobnych względów warto wybierać modele z profilami maskującymi. Pozwalają one zakryć śruby montażowe, eliminując konieczność skomplikowanego mycia przestrzeni wokół małych elementów. Znaczenie dla zachowania czystości ma także surowiec, z którego wykonane są uszczelki. Najlepszym rozwiązaniem na rynku są uszczelki elastomerowe. Nie kruszą się, nie zmieniają barwy i są odporne na trwałe zanieczyszczenia – mówi Choniawko. Inteligentne, nowoczesne materiały są wykorzystywane również w produkcji ścianek kabin. Zachowanie czystości tafli szkła jest znacząco prostsze, jeśli jest ono pokryte polimerową powłoką hydrofobową. Odpycha ona wodę i brud, minimalizując powstawanie zacieków. Rozwiązanie to jest dostępne zarówno w przypadku kabin walk-in, jak i tych z drzwiami – tłumaczy ekspert marki Aquaform.

Środki czystości

Optymistyczną informacją dla osób nie przewidujących w najbliższym czasie remontu łazienki jest fakt, że podobne efekty można osiągnąć także przy użyciu specjalnych środków chemicznych. Zaaplikowany na ścianki kabiny impregnat hydrofobowy zabezpieczy ją przed zbieraniem się na jej powierzchni kropel wody.

Kiedy jednak na taflach powstanie nieestetyczny nalot, musimy zakasać rękawy i sięgnąć po preparaty do czyszczenia. Należy unikać mleczek i past z mikrogranulkami, które mogłyby zmatowić ścianki lub pozostawić na nich rysy. By uniknąć tego niebezpieczeństwa i jednocześnie zadbać o środowisko, można sięgnąć po naturalne sposoby czyszczenia. Zaskakująco skutecznym preparatem jest roztwór octu i wody w proporcjach 1:1. Mieszanina usuwa zarówno kamień, jak i nalot z mydła. Wystarczy za pomocą spryskiwacza rozprowadzić ją po ściance, po 10 minutach przetrzeć ściereczką, a następnie spłukać.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH