Projekt: Aneta Kubica-Łubiarz dla marki Radaway. Fot. Radaway

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Projekt: Aneta Kubica-Łubiarz dla marki Radaway. Fot. Radaway
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
01 cze 2017 10:19

Łazienka dla niej i dla niego - wnętrze pełne harmonii

W każdym z nas drzemie zarówno pierwiastek żeński, jak i męski. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, w której oba aspekty natury znajdą swoje odzwierciedlenie.

Aby łazienkę urządzić komfortowo i w zgodzie z naturą, powinniśmy uwzględnić te dwie przeciwstawne siły i harmonijnie połączyć je ze sobą.  Yin, czyli żeński aspekt natury, reprezentowany jest przez czerń, chłód, ziemię i wodę. Yang, czyli pierwiastek męski, oznacza siłę, aktywność i radość, oraz symbolizuje wszystko to, co jasne i ciepłe, niebo i słońce. Według filozofii Yin i Yang te dwie, przeciwstawne siły natury, przenikają się nawzajem tworząc stan równowagi. Dlatego architekci zachęcają do zestawiania ze sobą na pozór kontrastujących elementów, kształtów, materiałów wykończeniowych i kolorów. 

Aranżacja wnętrza w zgodzie z filozofią Yin i Yang opiera się na wykorzystaniu pozornie niepasujących do siebie kontrastowych elementów. Ciepłe drewno warto zestawić z chłodnym betonem lub szorstką cegłą. Stonowaną kolorystykę natomiast można przełamać dodatkami w żywych, energetycznych kolorach, które zapewnią równowagę tonalną. Z kolei proste płytki będą dobrze komponować się z finezyjną ceramiką sanitarną. Możliwości jest wiele. Takie połączenia wbrew pozorom harmonijnie ze sobą współgrają i nadają łazience nowoczesnego charakteru.

Funkcjonalne kompromisy

Aranżując łazienkę warto porozmawiać z domownikami na temat ich oczekiwań – dowiedzieć się, jakie mają codzienne rytuały, czy łazienka to dla nich pomieszczenie, w którym relaksują się po ciężkim dniu, jakie style w aranżacji wnętrz preferują. Wszystko po to, aby każdy czuł się dobrze i swobodnie. Często spotykanym dylematem podczas aranżowania pomieszczeń łazienkowych jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Z badań wynika, że największymi zwolennikami kąpieli są kobiety. Mężczyźni preferują szybki prysznic. Nie zawsze jest to jednak regułą. W celu zachowania równowagi we wnętrzu, spełniającej potrzeby zarówno osób uwielbiających wieczorne relaksowanie się w wannie, jak i szybką poranną toaletę pod prysznicem, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Wybór między wanną a prysznicem bardzo często podyktowany jest preferencjami użytkowników, a każde z tych rozwiązań ma swoich oddanych zwolenników. W takich sytuacjach warto sięgnąć po uniwersalne rozwiązania, które pozwolą skorzystać z obu wariantów jednocześnie, czyli parawanów nawannowych. Przy wyborze konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę nie tylko względy funkcjonalne, np. oszczędność miejsca, ale także potrzeby wszystkich użytkowników. Na rynku dostępne są zarówno parawany jedno-, jak i kilkuczęściowe. Co więcej możemy także wybrać wariant kolorystyczny szkła. Parawan to rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby każdego z użytkowników – zarówno miłośników prysznica, jak i zwolenników długich kąpieli – mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Funkcjonalność to kolejne słowo-klucz w aranżacji łazienki w stylu Yin i Yang. Dlatego warto sięgać po rozwiązania sanitarne, które łączą w sobie wiele funkcji. Toaleta myjąca, umywalki zintegrowane z WC, wanna z hydromasażem czy lustro ze specjalnym podświetleniem do makijażu – dzięki takim innowacjom każdy domownik znajdzie przyjemność w korzystaniu łazienki.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH