Łazienka w wanną. Projekt: Monika i Adam Bronikowscy. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Łazienka w wanną. Projekt: Monika i Adam Bronikowscy. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
31 paź 2017 10:11

Łazienka z wanną: pomysły na aranżację

Jaką urządzić łazienkę z wanną? Jaki model wanny wybrać? Jaka wielkość będzie najlepsza do naszej łazienki? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Łazienka powinna zapewnić nam wieczorny relaks, ale również umożliwiać szybką i sprawną poranną toaletę. Oczywiście, jeśli wielkość łazienki nam na to pozwala, najlepszym rozwiązaniem jest zamieścić w niej wygodną strefę z prysznicem, jak również relaksującą strefę z wanną. Kompromisowym rozwiązaniem do mniejszych łazienek jest wanna z parawanem prysznicowym.

Potrzeby 

Określenie potrzeb to pierwszy krok do stworzenia funkcjonalnego projektu łazienki. Na 
tym etapie warto zastanowić się, jakie sprzęty muszą się w niej znaleźć. Styl w jakim ma być
zaprojektowana będzie determinował wybór płytek, ale również armaturę jaką wybierzemy do naszej łazienki.

Układ funkcjonalny

Kolejnym ważnym krokiem jest projekt funkcjonalny – zwykle zdeterminowany przez lokalizację pionów kanalizacyjnych. Dobrym pomysłem jest zlecenie takiego projektu architektowi, którego doświadczenie i znajomość rynku pomoże w najbardziej funkcjonalny sposób wykorzystać zwykle niewielką przestrzeń. Jeśli jesteś posiadaczem dużej łazienki architekt pomoże tak ją zaprojektować, aby duża przestrzeń nie wydawała się zimna i niewygodna. Szeroka oferta rynkowa sprawia, że można znaleźć odpowiedni model wanny niemal do każdego rozmiaru łazienki.

Rozmiar

Nawet mały metraż łazienki wcale nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemnych, gorących kąpieli – wystarczy dobrać model o ergonomicznych rozmiarach. Wybierając wannę do niedużej łazienki warto pamiętać, aby nie przytłaczać optycznie tego już i tak małego pomieszczenia. Jeśli jesteście posiadaczami dużej łazienki, warto rozważyć model okrągły, który dodatkowo można obudować pięknymi schodkami.

Kształt 

Modeli dostępnych na rynku jest wiele. Wanna może być prostokątna, owalna, asymetryczna lub narożna. Wybór odpowiedniego modelu zależy oczywiście od możliwości przestrzennych naszej łazienki. Wanna wolno stojąca wcale nie musi stać na środku. Pięknie zaprezentuje się pod oknem czy w narożniku – podkreślona ładnym układem płytek. Odsunięta od ścian wizualnie wyda się lżejsza i doda wnętrzu wdzięku i elegancji. Jeśli zdecydujemy się na model narożny, warto sprawdzić na planie czy lepiej przestrzeń wykorzysta model asymetryczny czy standardowy.

Materiał 

Oprócz standardowych białych akrylowych modeli do dyspozycji mamy czarne, żeliwne,stalowe, a także coraz częściej pojawiające się modele szklane, kamienne oraz drewniane. Wybór odpowiedniego materiału uzależnić powinniśmy od stylu łazienki jak również budżetu, jaki mamy na jej wyposażenie. Warto również przemyśleć wady i zalety różnych rozwiązań materiałowych.

Otoczenie

Decydując się na wannę w łazience warto zadbać o jej piękną obudowę. Nie chodzi tutaj tylko o dobór odpowiednich płytek, gdzie do wyboru mamy zarówno płytki wielkoformatowe, jak również pięknie prezentującą się – szczególnie na obłych powierzchniach – mozaikę. Warto zadbać również o zabudowę wokół wanny wraz z jej odpowiednim oświetleniem. Strefa wanny głównie kojarzy się z relaksem. Warto zatem pomyśleć o półkach i wnękach, na których będziemy mogli postawić świeczkę podczas relaksującej wieczornej kąpieli. Linię wanny pięknie podkreśli wkomponowany pod nią lub nad nią pas LED.

Wanna w łazience ma z pewnością wielu zwolenników. Wybierając wannę do naszej łazienki powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą, ale również dostosowaniem modelu do wielkości i możliwości funkcjonalnych łazienki. Nie podejmujmy decyzji pochopnie. Warto przemyśleć wszystkie plusy i minusy różnych rozwiązań, aby nie żałować podjętych na szybko decyzji.

Porad udzieliła mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska, www.inventive-interiors.com

  • mgr inż. arch. Małgorzata Brewczyńska

    Absolwentka Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Od lat związana z redakcją magazynu „Świat Łazienek i Kuchni” oraz portalu Dobrzemieszkaj.pl, na łamach których dzieli się swym zawodowym doświadczeniem. Obecnie pracuje nad książką „Zrób to sam, czyli projekt mieszkania krok po kroku”. Od 2008 roku prowadzi własne studio projektowe Inventive Interiors realizują projekty wnętrz prywatnych oraz publicznych w kraju i zagranicą.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH