Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Prysznic umieszczony został w głębi pomieszczenia, a szerokość wnęki prysznicowej wyznaczają ściany łazienki. Tafla szkła - ścianka i drzwi - pozwoliła również na wyeksponowanie efektownej, kolorowej okładziny ceramicznej. Projekt: Katarzyna Kiełek, Agnieszka Komorowska-Różycka. Fot. Bartosz Jarosz.

Prysznic umieszczony został w głębi pomieszczenia, a szerokość wnęki prysznicowej wyznaczają ściany łazienki. Tafla szkła - ścianka i drzwi - pozwoliła również na wyeksponowanie efektownej, kolorowej okładziny ceramicznej. Projekt: Katarzyna Kiełek,  Agnieszka Komorowska-Różycka. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 06 paź 2014 09:28 (aktualizacja: 08 paź 2014 08:28)

Mała łazienka? Prysznic zaplanuj we wnęce. Pomysły architektów

Prysznic we wnęce to prawdziwy ratunek dla właścicieli małych i nieustawnych łazienek.
Na potrzeby strefy kąpielowej można zaadaptować wnękę i zamknąć ją drzwiami.

Remontując użytkowaną łazienkę lub urządzając nową, możemy nieco inaczej spojrzeć na istniejące w pomieszczeniu wnęki, które do tej pory wydawały nam się "pożeraczami" cennej przestrzeni. Taka wnęka może być idealnym miejscem na prysznic. Tym bardziej, że trendy wnętrzarskie i techniczne rozwiązania dostępne na rynku sprzyjają temu.

Aby urządzić prysznic w łazience nie potrzebujemy kabiny. Wystarczy zaadaptować istniejącą wnękę lub stworzyć ją wznosząc jedną lub dwie ścianki działowe z lekkich materiałów takich jak płyta gipsowo-kartonowa. Wnęka może mieć dowolne wymiary. Wyznaczając jej szerokość kierujmy się po prostu własną wygodną. Należy zadbać o to, aby wejście było wystarczająco szerokie, a w środku nic nie krepowało naszych ruchów.

Wymiary wnęki nie muszą być ograniczone przez dostępne formaty brodzika! Mamy bowiem do dyspozycji inny funkcjonalny i popularny sposób na odprowadzenie wody - odwodnienie prysznicowe. Możemy wybierać pomiędzy odpływami liniowymi (te są najpopularniejsze), punktowymi i ściennymi (te ostanie należą do nowości). Odpływ odpowiedniej przepustowości zawsze będzie nieco mniejszy niż wymiary wnęki, a niektóre rodzaje odpływów można nawet  przycinać do odpowiedniego formatu.

Posadzkę pod prysznicem możemy zaś wykończyć wybranym materiałem ceramicznym: gres, płytki ceramiczne, mozaika. Takie wykończenie pozwala na wykonanie jednolitej okładziny podłogowej w całej łazience. Z kolei nowoczesne zaprawy do klejenia i fugowania płytek są odporne na wodę, a zastosowania hydroizolacji w strefie prysznica zabezpieczy łazienkę i zapewni okładzinie trwałość na lata. 

Na koniec wystarczy zamknąć wnękę prysznicową drzwiami. Gotowe modele drzwi do wnęki dostępne są w różnych wymiarach, a producenci oferują nawet wymiary i formaty niestandardowe. Do wyboru mamy różne sposoby otwierania drzwi, które możemy dopasować do wielkości łazienki. Do większej wnęki polecane są drzwi przesuwane, do mniejszej - otwierane wahadłowo (na zewnątrz lub także do wewnątrz) w bardzo ciasnej łazience sprawdzą się drzwi składane podczas otwierania , które "łamia się" w połowie i składają płasko na ścianie wnęki.

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA