Wanna z parawanem w małej łazience. Projekt: Małgorzata Borzyszkowska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Wanna z parawanem w małej łazience. Projekt: Małgorzata Borzyszkowska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
16 lip 2017 08:14

Mała łazienka: wybierz wannę z parawanem

Choć wielu z nas korzysta z kabin prysznicowych, najbardziej popularnym wyposażeniem kąpielowym polskich domów wciąż są wanny. W jaki sposób parawan zwiększa komfort tej czynności? Na co zwracać uwagę decydując się na jego kupno?

Gdy wśród domowników są  zwolennicy długich, relaksujących kąpieli jak i fani praktycznego, szybkiego prysznica, nowoczesne parawany pozwolą na korzystanie z natrysku również w wannie – z zachowaniem jej wszystkich zalet, wygodnie i bez ryzyka rozchlapywania wody. Rynkowa oferta tego typu wyposażenia jest szeroka. Radzimy, na jakie właściwości zwrócić uwagę, dobierając optymalne rozwiązanie.

Bezpieczeństwo użytkowników

Kwestią podstawową dla podjęcia decyzji o kupnie określonego wyposażenia łazienkowego powinno być zawsze bezpieczeństwo jego eksploatacji. W przypadku parawanów nawannowych kluczowe znaczenia ma surowiec, z którego są one wykonane. 

Wykorzystywane przez renomowanych producentów szkło hartowane wyróżnia się odpornością na zmiany temperatur do 200°C oraz 5-6 krotnie większą wytrzymałością na zginanie i uderzenia niż materiał bez wzmocnienia – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. Dodatkową zaletą szkła bezpiecznego wysokiej jakości jest fakt, że w przypadku rozbicia rozsypuje się na bardzo wiele elementów o niegrożących skaleczeniem nieostrych krawędziach – tłumaczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, producenci mają obowiązek opisać kabiny prysznicowe i parawany nazwą zakładu oraz numerem normy, według której zostały one wytworzone i przetestowane. Warto upewnić się, że produkt, który zamierzamy kupić oznaczono jako zgodny z PN-EN 12150-1:2015-11.

Sprawny montaż i sprytna konstrukcja

Dopasowane do uwarunkowań pomieszczenia, nowoczesne rozwiązania montażowe mają znaczenie nie tylko dla sprawności procesu instalacji, ale także bezproblemowej eksploatacji wanny i parawanu. Szczególnie, jeśli mieszkamy w budynku, w którym krzywizna murów może utrudnić precyzyjne połączenie elementów, warto zwrócić uwagę, czy producent dołącza do wyposażenia profil w kształcie litery U. Tego rodzaju regulowana szyna pozwala zamontować parawan tak, by jego krawędź idealnie przylegała do ściany.

W przypadku małej łazienki oraz w sytuacji, gdy wanna jest wykorzystywana do wielu różnych zastosowań – jak kąpiel, prysznic, napełnianie wiadra podczas sprzątania czy mycie dziecka i zwierząt domowych – polecane są składane rozwiązania w formie harmonijki. Gwarantują one oszczędność miejsca i wielofunkcyjność z zachowaniem wszystkich zalet parawanów. Te o konstrukcji umożliwiającej obrót ścianek o 360°, umożliwiają dodatkowo dopasowanie kształtu nawet do najbardziej wyszukanych wanien.

Trwałe materiały i wygoda eksploatacji

Istnieje grupa usprawnień, których dopilnowanie już na etapie kupna zwiększa szansę na długotrwałe, bezproblemowe i przyjemne użytkowanie. Warto zwrócić uwagę na przykład na surowiec, z którego wykonane są uszczelki. Te z elastomerów są trwalsze niż stosowany tradycyjnie silikon.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH