• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
02 cze 2011 12:42

Mało wody, dużo piany

Nie potrzeba dużej wanny, aby przygotować wspaniałą kąpiel. Można cieszyć się odprężającą mocą wody i zażywać relaksu w pianie także w modelach o mniejszej pojemności

 Mała wanna też bywa wygodna, a oszczędność wody to dodatkowy argument.

Cersanit
fot. Cersanit

Zwolennicy kąpieli w wannie mogą znaleźć się w trudnym położeniu. Nie chcąc rezygnować z ulubionej formy kąpieli, muszą pogodzić się z faktem wysokich rachunków za wodę, a także opinią osoby nieprzyjaznej środowisku. Czas sprawdzić, czy opinia ta nie jest aby nieco krzywdząca i poszukać rozwiązań kompromisowych, które pozwolą korzystać z przyjemności kąpieli i zmniejszyć ilość zużywanej wody. Wybierając wannę do naszej łazienki – przy okazji remontu lub urządzania nowego mieszkania – zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej pojemność.

Producenci wanien informują o pojemności całkowitej (tzn. wanna jest w całości wypełniona wodą) a także o pojemności użytkowej (ilość wody w wannie z jedną osobą). Warto zatem sprawdzić dokładnie o jakiej pojemność wanny informuje nas sprzedawca.Jeżeli jest to pojemność całkowita, pamiętajmy, że w praktyce zużyjemy znacznie mniej wody. Jedna osoba wypiera ok. 70 l wody, więc tyle należy odjąć, aby obliczyć pojemność użytkową.

Jeśli natomiast w informacji o produkcie podana jest pojemność użytkowa, oznacza to, że właśnie tyle wody potrzeba do napełnienia wanny dla jednej osoby. Wybór wanny o pojemności całkowitej do 200 l oznacza odczuwalne (w rachunkach) zmniejszenie zużycia wody. Taką pojemnością charakteryzują się modele mniejsze, o szer. 80-95 cm, i długości zazwyczaj 140-150 cm. Są nieco węższe i krótsze od obszernych (ale o dużej pojemności) modeli lecz mogą być równie wygodne i funkcjonalne.

Szeroki wybór kształtów i rozmiarów oraz różne możliwości ustawienia sprawiają, że wanny o małej pojemności można dopasować do każdej łazienki oraz do różnych przyzwyczajeń użytkowników. Komfort kąpieli w małej wannie wcale nie musi być niższy. Większość modeli ma wyprofilowane dno z wygodnym siedziskiem, ergonomiczne oparcie na plecy i może być dodatkowo wyposażona w zagłówki.

Wszystkie wypukłości wewnątrz wanny nie tylko zapewniają wygodę, ale i przyczyniają się do zmniejszenia jej pojemności. Modele do montażu narożnego oferują także wygodną półkę w narożniku – idealną na kąpielowe akcesoria.

Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody, zwłaszcza gorącej, a więc droższej, jest zmiana baterii wannowej na model z termostatem. Napełniając wannę wodą w ustalonej temperaturze (komfortowe 38°C lub nieco więcej) nie musimy co chwila sprawdzać temperatury kąpieli, ani uzupełniać jej objętości zimną lub gorącą wodą. Nie spotka nas również niemiła niespodzianka w postaci zetknięcia ciała ze zbyt gorącą lub za zimną wodą.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • mater, 2013-08-06 13:10:13

    Radzę stawiać na porządne baterie, zobaczcie - Kupujesz coś porządnego, to od razu masz fajny zestaw na lata i to rzeczywiście ma sens. Sensu za to nie ma kupowanie kiepskich baterii - one szybko zwyczajnie padają...

POLECAMY W SERWISACH