Meble CUBIC. Fot. Elita

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Meble CUBIC. Fot. Elita
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
23 lut 2017 10:00

Nowoczesna łazienka - tak urządzisz strefę kąpieli

Aby codzienne rytuały kąpielowe były nie tylko chwilą relaksu i wytchnienia, ale przede wszystkim bezpiecznym i komfortowym zabiegiem higienicznym, przeznaczona do mycia strefa łazienki powinna być zaprojektowana zgodnie z najnowszymi trendami wzorniczymi, jak i zasadami ergonomii.

Prezentujemy, jakie elementy wyposażenia powinny się w niej obowiązkowo znaleźć. Szacuje, się że łączny czas, jaki spędzamy w przeciągu całego życia w łazience to średnio półtorej roku. Warto więc zadbać o to, by spędzić go w bezpiecznym, funkcjonalnym oraz wygodnym otoczeniu. Dotyczy to szczególnie strefy kąpielowej, której nieprzemyślany projekt może skutkować nie tylko brakiem komfortu podczas codziennego użytkowania, ale także zagrażającymi zdrowiu wypadkami. Zachlapania posadzki i konieczność przechodzenia ponad wysoką krawędzią wanny zwiększają ryzyko poślizgnięcia się i bolesnej kontuzji.

Producenci łazienkowego wyposażenia, będąc świadomymi wymagającej specyfiki tej przestrzeni, coraz częściej wprowadzają więc do oferty rozwiązania, które nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale i niosą ze sobą dodatkowe korzyści. Jakimi zaletami powinna cechować się nowoczesna strefa kąpieli?

Wanna wpisana w przestrzeń

Aby nawet niewielka łazienka cechowała się wysoką ergonomią, rozmiar i kształt wanny należy dopasować do metrażu i układu wnętrza. Dzięki różnorodności dostępnych na rynku wariantów – prostokątnych, narożnych, asymetrycznych – i szerokiej gamie wymiarów, możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone.

Generalna zasada mówi, by w przypadku małych pomieszczeń wykorzystywać wszelkie wnęki ścienne i kąty, tak aby wanna nie wpływała negatywnie na swobodę poruszania się. W tego typu łazienkach sprawdzają się przede wszystkim modele jednostronnie zwężane, których najkrótszy bok osiąga długość ok. 50 cm. Przestronne wnętrza warto natomiast wyposażyć w nieco większe wanny z siedziskiem, ułatwiające przeprowadzenie domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Tego typu rozwiązanie znajdzie także zastosowanie tam, gdzie wśród domowników są małe dzieci lub osoby starsze, którym trudność sprawia utrzymanie równowagi podczas kąpieli. Istotny dla zachowania bezpieczeństwa jest również materiał, z jakiego wykonano wannę.

Jednym z najbardziej praktycznych tworzyw jest akryl, który posiada właściwości antypoślizgowe. Gładka powłoka sprawia, że utrzymanie go w czystości nie stanowi problemu, a dzięki zawartości jonów srebra, na tego rodzaju powierzchni namnażanie się bakterii ograniczone jest do minimum - mówi Katarzyna Choniawko, ekspert z firmy Aquaform. Inne walory akrylu to przystępna cena i niewielki ciężar, dzięki czemu transport i montaż wanny jest dużo łatwiejszy - dodaje ekspert. Co istotne, w odróżnieniu od starszych wanien wykonanych ze stali lub żeliwa, materiał ten - dzięki utrzymywaniu temperatury otoczenia, pozostaje ciepły w dotyku.

2 w 1 czyli szybki prysznic w wannie

Aby w wannie można było wziąć nie tylko relaksującą kąpiel, ale też szybki poranny prysznic, warto wyposażyć ją w odpowiedni parawan. Tego typu rozwiązanie zyskuje wielu zwolenników, bowiem niskim kosztem pozawala dostosować przestrzeń do potrzeb i preferencji wszystkich domowników. Wybierając ten element wystroju, należy pamiętać, że powinien być on przede wszystkim dopasowany do długości wanny i wielkości łazienki. Co istotne, na rynku dostępne są zarówno statyczne, jednoczęściowe modele, jak i warianty modułowe, które dzięki możliwości składania, nie zajmują dużo przestrzeni.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH