Essenza NEW KDJ B. Fot. Radaway

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Essenza NEW KDJ B. Fot. Radaway
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
30 sie 2017 13:39

Radzimy, jak zaaranżować łazienkę dla osób starszych i niepełnosprawnych

O tym, jak ważnym elementem w aranżacji łazienki jest funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, wiedzą w szczególności seniorzy i osoby zmagające się z ograniczoną sprawnością ruchową. Radzimy, jak urządzić łazienkę dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Jak wynika z danych GUS, liczba osób w wieku 60 lat i więcej stanowiła pod koniec 2015 roku 23% ludności Polski. Według prognoz, do roku 2050 populacja osób w wieku 60+ wzrośnie i będzie stanowiła ponad 40% ogółu społeczeństwa. W obliczu tych danych oraz faktu, że remonty przeprowadzamy co kilkanaście lat, o rozwiązaniach zgodnymi z zasadami projektowania bez barier warto pomyśleć nie tylko w kontekście aktualnych, ale także przyszłych potrzeb domowników. Producenci i projektanci wskazują bowiem na szereg udogodnień, które wraz z upływem czasu przynoszą mieszkańcom wiele korzyści. Wyjdźmy jednak od przepisów i regulacji. Co na temat aranżacji łazienki przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych mówią rozporządzenia?

Pole manewru

Projektując łazienkę dla osoby o ograniczonej sprawności ruchowej kluczowe jest zachowanie podstawowych wytycznych. Przy tworzeniu koncepcji zaaranżowania przestrzeni dedykowanej osobom mającym trudności z poruszaniem się, najlepiej kierować się zasadami ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury (Dz.U.2015.0.1422). Chociaż dokument ten dotyczy budynków użyteczności publicznej, zawarte w nim zostały parametry wzorcowej łazienki dla niepełnosprawnych. W związku z tym, gotowy projekt z pewnością stanie się podstawą dla stworzenia użytecznej, funkcjonalnej i bezpiecznej łazienki – mówi Matylda Kurkiewicz, architekt z wrocławskiego biura projektowego KODO.

W łazience dla osób starszych i niepełnosprawnych przede wszystkim niezwykle istotna jest przestrzeń manewrowa, która gwarantuje wygodne i pozbawione zagrożeń przemieszczanie się pomiędzy umywalką, toaletą, a prysznicem (minimum 150 x 150 cm). Umywalka powinna być zamontowana na wysokości około 70 cm, co zapewni wygodne korzystanie z niej osobie na wózku inwalidzkim. Ponadto koniecznie należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak szeroka misa (60-70 cm), brak ostrych krawędzi, izolacja termiczna przewodów z ciepłą wodą, a także armatura o mechanizmie nie wymagającym dużej siły. Toaletę warto z kolei zamontować w odległości ok. 70 cm od ściany, dzięki czemu wózek inwalidzki bez przeszkód będzie mógł być ustawiony równolegle do niej – wyjaśnia architekt.

Mniej znaczy więcej

Najważniejszą i zarazem najtrudniejszą w aranżacji jest bez wątpienia strefa kąpielowa. W tym przypadku niezwykle ważne jest zniwelowanie jakichkolwiek barier, takich jak progi i wysokie stopnie. W porównaniu do wanny, zdecydowanie bardziej funkcjonalnym i zapewniającym swobodę poruszania się rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Na rynku dostępne są m.in. kabiny z możliwością montażu bezpośrednio na posadzce, co przekłada się na swobodne wejście pod prysznic, nie wymaga podnoszenia nóg, nie grozi potknięciem, a także zapewnia łatwy wjazd wózkiem inwalidzkim.

Idealnym rozwiązaniem do łazienek bez barier są brodziki podpłytkowe. Dzięki nim możliwe jest zniwelowanie wysokich progów i uzyskanie jednego poziomu posadzki w całej łazience. Brodziki podpłytkowe są łatwe w montażu, szczelne, mogą być wykonane na wymiar, a przede wszystkim zwiększają funkcjonalność łazienki. Jeżeli zdecydujemy się jednak na tradycyjny brodzik, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, by był jak najniższy i posiadał antypoślizgową powierzchnię – mówi Hanna Błaszak, ekspert z firmy Radaway.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH