Fot. Aquaform

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Fot. Aquaform
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
24 paź 2016 10:36

Strefa prysznica - sprawdź jak dobrze dobrać brodzik

Dzięki dostępności zróżnicowanych kształtów i wymiarów, dopasowanie kabiny prysznicowej nie stanowi dziś wyzwania nawet w najmniej ustawnych łazienkach. Należy jednak pamiętać, że dla komfortu jej użytkowania znaczenie ma także wybór odpowiedniego brodzika.

Dzięki dostępności zróżnicowanych kształtów i wymiarów, dopasowanie kabiny prysznicowej nie stanowi dziś wyzwania nawet w najmniej ustawnych łazienkach. Należy jednak pamiętać, że dla komfortu jej użytkowania znaczenie ma także wybór odpowiedniego brodzika.

Aranżując wnętrze, często korzystamy z gotowych rozwiązań, dostępnych w ofercie jednego producenta, jak np. szafka z umywalką, deszczownia zintegrowana z baterią natryskową czy kabina prysznicowa z brodzikiem. Zestawienie kompatybilnych elementów wyklucza możliwość niedopasowania pod względem wymiaru czy wzornictwa, znacząco ułatwiając estetyczne i funkcjonalne urządzenie pomieszczenia.

Jak zminimalizować ryzyko niewłaściwego wyboru w sytuacji, gdy zdecydujemy się na samodzielną kompletację wyposażenia? Przede wszystkim należy uwzględnić w naszych rozważaniach wszelkie istotne dla użyteczności łazienki parametry produktu. Przedstawiamy, które z nich odgrywają znaczącą rolę w przypadku brodzika i jego dopasowania do kabiny prysznicowej.

Kształt i rozmiar dopasowane do architektury łazienki

Zanim rozpoczniemy poszukiwanie odpowiedniego modelu brodzika, konieczne jest podjęcie decyzji co do wariantu kabiny prysznicowej oraz lokalizacji strefy natryskowej w przestrzeni łazienki. Wzięcie pod uwagę tych dwóch kryteriów pozwoli zawęzić pulę rozwiązań do tych, które najlepiej sprawdzą się w naszym wnętrzu.

Na rynku dostępne są bowiem zróżnicowane kształty: od brodzików dostosowanych do montażu w narożnikach i wnękach (półokrągłych, asymetrycznych i kwadratowych) po te, które z powodzeniem można umieścić przy jednej ścianie (np. prostokątne). Proponowane przed producentów modele różnią się również rozmiarem, przyjmując długość boku od 80 cm do 120 cm.

Znając kształt i wymiary kabiny prysznicowej, powinniśmy dopasować do niej brodzik, uwzględniając przede wszystkim dwa parametry: promień podstawy oraz wysokość krawędzi – podpowiada Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. Weryfikacja pierwszego z nich jest istotna dla właściwego zestawienia elementów - tak, aby gwarantowały szczelność i eliminowały ryzyko zachlapania posadzki podczas kąpieli. W kwestii drugiego parametru, konieczne jest sprawdzenie, czy brodzik i kabina nie będą po instalacji przekraczać wysokości pomieszczenia – dodaje ekspert.

Płytki czy głęboki?

Oferta dostępnych na rynku brodzików, oprócz standardowych modeli o głębokości od 5-15 cm, systematycznie wzbogacana jest o płytsze rozwiązania. Stanowią one dobre uzupełnienie prostych, przeszklonych kabin. W jakich łazienkach sprawdzą się tego typu warianty? Przede wszystkim we wnętrzach, z których przyjdzie korzystać osobom starszym lub mającym problemy z poruszaniem się. Głębokość wynosząca około 3 cm gwarantuje wygodne i bezpieczne wejście i wyjście pod prysznic - bez konieczności przekraczania wysokiego progu. Brodziki tego typu dobrze harmonizują także z nowoczesnym wystrojem, w którym o elegancji i ponadczasowości decyduje oszczędne wzornictwo.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH