Narożna kabina, pralka we wnęce, sedes z modułem sanitarnym (maskuje instalacje), szafka z lustrem to patenty do ciasnych łazienek - seria Nova Pro marki Koło. Fot. Koło.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Narożna kabina, pralka we wnęce, sedes z modułem sanitarnym (maskuje instalacje), szafka z lustrem to patenty do ciasnych łazienek - seria Nova Pro marki Koło. Fot. Koło.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
05 lis 2015 08:31

12 pomysłów na wąską łazienkę

Dobry projekt to podstawa, by ciasna łazienka stała się wygodna i ładna. Tajemnicą sukcesu jest także wybór odpowiedniego wyposażenia.

Moc powiększania wnętrz mają kolory. Dzięki nim łazienki wydają się większe i jaśniejsze. Jednak nie sprawią, że łazienka stanie się wygodniejsza. Już na etapie planowania łazienki oraz zakupów trzeba pamiętać, że ważny jest każdy centymetr.

Przemyślany projekt

W łazienkach bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami. To gwarancja wygodnego z nich korzystania, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest małe oraz ciasne.

Projektowanie zawsze należy zaczynać o dokładnego rozplanowania wyposażenia, jakie w łazience ma być, np. wanna, sedes, bidet, umywalka, szafka podumywalkowa, szafka wysoka, pralka. To zadanie najwygodniej zlecić projektantowi wnętrz, ale można też samodzielnie zrobić szkic (z uwzględnieniem wymiarów pomieszczenia i wyposażenia na kartce papieru lub używając specjalnych programów komputerowych). Wygodne jest też wykonanie szablonów z papieru, przypominających układankę.

Minimalne odległości

Zawsze trzeba pamiętać o minimalnych odległościach między głównymi sprzętami oraz od bocznych ścian. Przykładowo:
*od wanny do umywalki, sedesu, pisuaru – 20 cm;
*od wanny do bidetu – 30 cm;
*od sedesu do umywalki, wanny, kabiny, pisuaru, pralki, ściany – minimum 20 cm;
*od sedesu do bidetu – 30 cm;
*od umywalki do drugiej umywalki, bidetu, kabiny, ściany – co najmniej 30 cm (wyjątek – jeśli umywalka jest bardzo mała, wystarczy 10-30 cm);
*od umywalki do sedesu, pisuaru, wanny – minimum 20 cm;
*od kabiny do umywalki i bidetu - 30 cm
*od kabiny do sedesu, pisuaru, ściany – nie mniej niż 20 cm.

Warto wiedzieć

1. W narożnikach ścian można umieścić wannę lub kabinę, ale także narożny model małej umywalki.

2. Zawsze też trzeba sprawdzić, czy drzwi kabiny prysznicowej będą się dobrze otwierały. Gdy pomieszczenie jest wąskie, można wybrać np. model z drzwiami przesuwnymi albo składanymi.

3. Asymetryczną wannę łatwiej ustawić w ciasnych pomieszczeniach, np. węższym końcem przy wejściu. Dzięki temu nie przeszkadza w poruszaniu się po łazience.

4. W ciasnych łazienkach sprawdzają się meble o małej głębokości.

5. Gdy w łazience nie mieści się pralka, warto przebić ścianę i umieścić ją we wnęce np. w przedpokoju (po obudowaniu może być np. komodą).

6. Umywalkę i sedes warto zainstalować na stelażach podtynkowych, bo po zabudowaniu ich powstają praktyczne półki.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH