Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

800x600__media_38508.jpg

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 20 cze 2013 13:32 (aktualizacja: 20 gru 2013 14:10)

Chlap do woli

Z uwagi na podwyższoną wilgotność i ryzyko zachlapania, nie każda lampa – ze względów bezpieczeństwa – nadaje się do montażu w łazience. Dotyczy to także włączników oświetleniowych i gniazdek elektrycznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

iCON – lustro z lampą LED, której położenie można zmieniać w poziomie; IP 44; w kolekcji także meble i ceramika sanitarna; cena: ok. 2.454-2.823 zł/ szer. 60‑120 cm, Keramag.

Fioletowa łazienka meblami, lustro, bidet, sedes.
Keramag

Na etykiecie każdej lampy powinny się znajdować nie tylko informacje o producencie, nazwie kolekcji i cenie, ale także stopniu ochrony, oznaczanym jako IP. Im jest on wyższy, tym bardziej lampa jest przystosowana do kontaktu z wodą, bez niebezpieczeństwa dla użytkowników. Niektóre modele są tak odporne, że nadają się nawet do instalacji w brodzikach, ścianach kabin prysznicowych, basenach, wannach.

Wyposażając łazienkę w lampy (oraz gniazdka i łączniki oświetleniowe) zawsze trzeba pamiętać o prostej zasadzie: jeśli mają być umieszczone w odległości do 60 cm od umywalki, prysznica, wanny, trzeba koniecznie wybierać modele o podwyższonym stopniu ochrony. Mniej restrykcyjnie podchodzi się np. do toalet gościnnych, gdzie nie ma ryzyka zachlapania. W nich na suficie (ale najlepiej po konsultacji z elektrykiem) można umieścić nawet taką samą lampę jak w salonie. Bardziej restrykcyjnie trzeba jednak podejść do tematu, gdy wybierane są lampy do łazienek dziecięcych.

Wszyscy producenci oznaczają stopień ochrony identycznie: symbolem IP oraz dwiema cyframi. Pierwsza cyfra informuje czy wnętrze lampy jest odporne m.in. na kurz i pył. Czy i jak bardzo lampa jest odporna na wilgoć i wodę, mówi druga cyfra. I tak: 0 to brak ochrony, 1 – ochrona przed kroplami padającymi pionowo, 2 – ochrona przed kroplami padającymi ukośnie, 3 – ochrona przed mgłą wodną, 4 – ochrona przed bryzgami, 5 – ochrona przed strumieniami wody, 6 – ochrona przed silnym strumieniem wody, 7 – ochrona podczas zanurzenia w wodzie w określonym czasie, 8 – ochrona podczas trwałego zanurzenia.

Co robić, gdy mamy wątpliwości? Skonsultować problem z elektrykiem, albo – dla pewności – wybrać model z wyższym stopniem ochrony. INDOX – punktowa, bez widocznej oprawy (ze spcjalnego materiału, który można dowolnie wykończyć); IP 44; cena: ok. 160-258 zł, Brick in The Wall.

Osietlenie łazienkowe, lampa sufitowa
fot. Brick in The Wall

MYBATHROOM 32207/11/16 – sufitowa; IP 44; cena: ok. 779 zł, Philips.

Lampa sufitowa
fot. Philips

WASZE KOMENTARZE (3) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA