W aranżacji łazienki wyraźnie czuje się estetykę art déco. Obudowa systemu instalacyjnego sedesu, półki nad nim oraz blat toaletki i podumywalkowa szafka wykonane zostały z mahoniu. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

W aranżacji łazienki wyraźnie czuje się estetykę art déco. Obudowa systemu instalacyjnego sedesu, półki nad nim oraz blat toaletki i podumywalkowa szafka wykonane zostały z mahoniu. Fot. Monika Filipiuk.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
30 kwi 2009 10:58

Łazienka dla nastolatki. Wygodnie, ale z charakterem

Wystarczy ustawić naprzeciwko siebie dwa lustra, by unieważnić czas i przestrzeń – tak jest w poezji Bolesława Leśmiana. W tej łazience w zwierciadle odbija się zegar, a czas staje się złudzeniem.

Prezentowana łazienka stanowi część 130-metrowego apartamentu, zamieszkiwanego przez trzyosobową rodzinę. Właściciele – adwokaci z wykształcenia – hołdują postawie „humanistycznego podejścia do życia”. Nie ma tu miejsca na współczesny pośpiech – celebruje się międzyludzkie relacje, pozornie prozaiczne czynności, przedmioty.

Łazienka dla dorastającej dziewczyny

Punktem wyjścia dla aranżacji domu stało się założenie, że w otoczeniu rzeczy pięknych szlachetnieją ludzkie obyczaje. Pośpiech nie jest wskazany także w tej łazience, pomyślanej jako „gotowalnia” dorastającej damy. Widać tu więc drewniany blacik, służący za toaletkę, wygodne krzesło i dwa duże lustra – wszystko, co sprzyja pielęgnacyjnej i upiększającej kobiecej magii.

Obszerne szuflady w szafce pod umywalką kryją całe kosmetyczne zaplecze, które czyni ją skuteczną. Zrelaksować się można nie tylko robiąc staranny makijaż, ale także podczas długiej kąpieli. Z rozkoszy wylegiwania się w wannie – oprócz córki – często korzysta mama, która w małżeńskiej łazience ma do dyspozycji wyłącznie kabinę prysznicową.

Nazwisko Leśmiana zostało przywołane nieprzypadkowo – styl całego domu wyraźnie nawiązuje do królującej w dobie XX-lecia międzywojennego estetyki art déco. Dbałość o detale i porządek formalny, zamiłowanie do ekskluzywnych materiałów, przekonanie o wpływie przedmiotów na nasze samopoczucie – echo tych poglądów pobrzmiewa w aranżacji apartamentu.

W stylu art deco

W klasycznie eleganckim, może nawet nieco konserwatywnym otoczeniu, właściciele czują się najlepiej – to taka oaza spokoju i jednocześnie dobrego smaku, wyzwanie rzucone kiczowi, tandecie i masowej produkcji. Dekoracyjny wahadłowy zegar w łazience, podwojony lustrzanym odbiciem, zdaje się przenosić w czasy rautów, cygaretek, kapeluszy z piórami i perłowych naszyjników. Przygotowania do wieczornej imprezy „

Pod Pikadorem” z powodzeniem mogłyby się odbywać przed lustrem w dużych, drewnianych ramach, nad mahoniową szafką zwieńczoną czarnym, granitowym blatem, pośród srebrnych bibelotów.

Z mahoniu wykonane zostały wszystkie drewniane elementy, dopełnione ciemnoszarym tłem ścian i neutralnym, jasnym gresem na podłodze i ścianach otaczających wannę. Pustaki szklane wokół drzwi wejściowych przydają całości lekkości i światła.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
 • www.projektywnetrza.pl, 2010-04-13 15:12:57

  Dla mnie elegancko tylko kolor ścian jakiś mdły.

  Agata
 • Ewka, 2009-05-19 14:44:21

  hehe to gabinet, czy łazienka :> jak dla mnie to przesada na maxa, no ale jak ktos tak lubi...

POLECAMY W SERWISACH