Łazienka na poddaszu: zobacz jak urządzić ją pod skosami. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Łazienka na poddaszu: zobacz jak urządzić ją pod skosami. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
23 kwi 2017 08:33

Łazienka na poddaszu: 15 ciekawych projektów

Urządzenie łazienki na poddaszu to zadanie, które wymaga dobrego projektu i przygotowania. Zobaczcie jak ze skosami poradzili sobie polscy architekci.

Jeśli planujemy urządzić łazienkę na poddaszu od razu warto zastanowić się jak ma wyglądać. To ważne, bo skosy wcale nie tak łatwo jest zagospodarować. Nie zawsze można tam, bowiem umieścić to co się nam podoba. Pewne ograniczenia trzeba wziąć pod uwagę.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wstawienie pod skosami wanny. Przestrzeń pod skosami możemy wykorzystać również jako miejsce do przechowywania. Półki czy zamykane szafki wykonane na wymiar możemy dostosować indywidualnie do naszych potrzeb.

W łazienkach urządzanych pod skosami najlepiej sprawdzą się jasne płytki. Warto zastosować optyczne triki, które powiększą przestrzeń. Lustra umieszczone na całej wysokości ściany, szklane mozaiki odbijające światło, lakierowane fronty mebli.

Projekt "na miarę"

Zazwyczaj aranżując łazienkę na poddaszu musimy zdecydować się na rozwiązania indywidualne. Jednym z nich jest rezygnacja z typowej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz rozwiązania z odpływem liniowym w podłodze.

Czasami musimy zamówić specjalne drzwi do kabin na poddaszu. Producenci na szczęście wychodzą naprzeciw tym potrzebom i proponują coraz więcej rozwiązań dedykowanych łazienkom pod skosami.

Zwróćmy uwagę na to, że w zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi. Na planach linią przerywaną zaznaczana jest czasem granica wysokości 190 cm – dopiero wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można wygodnie stanąć.

Wanna pod skosami

Kiedy ścianka pod skosem jest niska, wannę trzeba od niej odsunąć. Jej obudowa może tworzyć półkę na kosmetyki, których w łazience nigdy nie brakuje. Jeśli ścianka ma 110 cm, można zamocować przy niej stojący sedes lub bidet.

Można też przysunąć wannę krótszym bokiem. Ustawienie jej wzdłuż takiej ścianki też jest możliwe, ale wtedy kąt nachylenia dachu powinien mieć 45°, a szerokość wanny minimum 100 cm. Węższą trzeba będzie od ścianki odsunąć. Wanna narożna (np. o wymiarach 99 cm x 140 cm) może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, bo nie korzysta się z niej, siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem.

Ścianka kolankowa

Wszystkie urządzenia powinny być montowane w odpowiedniej odległości od ścianki kolankowej, by można było z nich swobodnie skorzystać. Na przykład przy ściance wysokości 95 cm i nachyleniu dachu o kącie 45° wannę szerokości 70 cm musimy odsunąć od ścianki o 35 cm, a przy nachyleniu dachu o kącie 30° – aż o 105 cm.

Pamiętajmy też, aby umywalki czy szafki instalowane w wyższych miejscach, nie utrudniały dostępu do schowków czy półek położonych pod skosem. Warto też pod skosem umiejscowić pralkę. Ponadto, niską przestrzeń można wykorzystać na zlokalizowanie grzejnika czy szafki na kółkach, którą swobodnie wysuniemy na środek pomieszczenia.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH