Jeśli kąt nachylenia dachu wynosi około 45 stopni, wówczas prawie nie musimy odsuwać wanny od ścianki. Projekt: Tomasz Motylewski, Marek Bernatowicz. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [17 zdjęć]

Jeśli kąt nachylenia dachu wynosi około 45 stopni, wówczas prawie nie musimy odsuwać wanny od ścianki. Projekt: Tomasz Motylewski, Marek Bernatowicz. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
16 lis 2016 09:32

Łazienka na poddaszu: 15 pomysłów projektantów

Aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwa, tym bardziej, że często ograniczeniem są skosy. Warto więc przyjrzeć się już zrealizowanym projektom.

Poddasze użytkowe to prywatna strefa domowników, w której mieszczą się sypialnie. W tej przestrzeni nie może zabraknąć miejsca na jedną lub nawet dwie łazienki.

Projekt "na miarę"

Często aranżując łazienkę na poddaszu musimy zdecydować się na rozwiązania niesztampowe. Jednym z nich jest rezygnacja z typowej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz rozwiązania z odpływem liniowym w podłodze.

Czasami musimy zamówić specjalne drzwi do kabin na poddaszu. Producenci na szczęście wychodzą naprzeciw tym potrzebom i proponują coraz więcej rozwiązań dedykowanych łazienkom pod skosami.

Zwróćmy uwagę na to, że w zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi. Na planach linią przerywaną zaznaczana jest czasem granica wysokości 190 cm – dopiero wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można wygodnie stanąć.

Ustawienie wanny

Kiedy ścianka pod skosem jest niska, wannę trzeba od niej odsunąć. Jej obudowa może tworzyć półkę na kosmetyki, których w łazience nigdy nie brakuje. Jeśli ścianka ma 110 cm, można zamocować przy niej stojący sedes lub bidet.

Można też przysunąć wannę krótszym bokiem. Ustawienie jej wzdłuż takiej ścianki też jest możliwe, ale wtedy kąt nachylenia dachu powinien mieć 45°, a szerokość wanny minimum 100 cm. Węższą trzeba będzie od ścianki odsunąć. Wanna narożna (np. o wymiarach 99 cm x 140 cm) może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, bo nie korzysta się z niej, siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem.

Ścianka kolankowa

Wszystkie urządzenia powinny być montowane w odpowiedniej odległości od ścianki kolankowej, by można było z nich swobodnie skorzystać. Na przykład przy ściance wysokości 95 cm i nachyleniu dachu o kącie 45° wannę szerokości 70 cm musimy odsunąć od ścianki o 35 cm, a przy nachyleniu dachu o kącie 30° – aż o 105 cm.

Pamiętajmy też, aby umywalki czy szafki instalowane w wyższych miejscach, nie utrudniały dostępu do schowków czy półek położonych pod skosem. Warto też pod skosem umiejscowić pralkę. Ponadto, niską przestrzeń można wykorzystać na zlokalizowanie grzejnika czy szafki na kółkach, którą swobodnie wysuniemy na środek pomieszczenia.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH