Kształt okna dachowego umożliwia wykorzystanie parapetu na kosmetyki. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Kształt okna dachowego umożliwia wykorzystanie parapetu na kosmetyki. Projekt: Małgorzata Galewska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
23 lis 2015 08:36

Łazienka na poddaszu - wnętrza z polskich domów

Łazienki na poddaszu wymagają dokładnego zaplanowania każdego elementu. Na komfort ich użytkowania ogromny wpływ mają okna dachowe.

Okna dachowe nie tylko zapewniają naturalne oświetlenie, ale i są niezwykłą dekoracją. Widok na niebo czy pejzaż okolicy stają się niezwykłą częścią aranżacji. Usytuowanie okna (lub okien) ma bardzo duży wpływ na rozmieszczenie wyposażenia łazienki. Jeśli zostaną niewłaściwie dopasowane, pojawi się problem z ich komfortowym otwieraniem, stawieniem wanny czy mebli.

Nisko umieszczone okna dachowe są łatwo dostępne, ale trudniej pod nimi umieścić wannę czy mebel, tak by nie uderzać głową o okno lub nisko schodzący sufit. Gdy zaś znajdują się wysoko, sytuacja jest odwrotna: trudniej je otwierać i zamykać lecz łatwiej wpasować pod nimi np. zabudowę meblową.

Nowoczesne rozwiązania

Nowoczesne rozwiązania w oknach dachowych pozwalają na realizowanie marzeń o wnętrzach pięknych i zarazem wygodnych. Przy wyborze trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, aby okna dachowe były przystosowane do podwyższonej wilgotności panującej w łazienkach oraz kuchniach. Istotny jest również sposób ich otwierania.

Do niewielkich łazienek polecane są okna obrotowe (z dolną lub górną klamką). W pokoju kąpielowym, w którym zwykle spędza się więcej czasu na wypoczynku, ze względu na piękną panoramę po otwarciu, sprawdzi się model obrotowo-uchylny albo panoramiczny.

Ze względu na to, że poddasza to pomieszczenia wymagające indywidualnego podejścia, przy doborze sposobu otwierania należy wziąć pod uwagę nie tylko ogólne wytyczne lecz i rozmieszczenie wyposażenia, np. mebli, a nawet wzrost domowników. Przykładowo, jeśli domownicy są wysocy, łatwiej im obsługiwać i podchodzić do krawędzi otwartego okna, gdy ma ono podwyższoną oś obrotu (na wysokości ¾).

Okna dachowe - elektryczne lub sterowane pilotem

Największe możliwości aranżacyjne dają okna elektryczne, sterowane pilotem lub podłączone do systemu inteligentnego domu. Mogą się one wtedy znajdować w dowolnych miejscach, nawet bardzo wysoko nad kabiną czy wanną. Ich otwieranie i zamykanie (także rolet) jest dziecinnie proste – wystarczy nacisnąć guzik na pilocie.

Jeśli okno będzie podłączone do systemu inteligentnego domu, to on zadba o wietrzenie czy zamknięcie skrzydła w razie deszczu. Rozwiązanie to sprawdza się także wtedy, gdy na poddaszu jest kilka łazienek z oknami dachowymi. Zamiast każde zamykać ręcznie, wygodniej zaprogramować system, by codziennie robił to za nas.

Adaptujesz poddasze? Czasami niemożliwe jest wykonanie okna dachowego, ale można zainstalować świetlik. Doprowadzisz światło słoneczne, gdzie tylko zechcesz.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • HomeSticker, 2015-11-25 19:41:44

    Wnętrza polskich domów bardzo dobrze się rozwijają. Od dłuższego czasu nie możemy spotkać juz \"lamperii\" i płytek do połowy ściany. Warto pamiętać o lokalnych przedsiębiorcach kupując nowe baterie lub płytki.

POLECAMY W SERWISACH