Mała łazienka. Projekt: Katarzyna Uszok. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Mała łazienka. Projekt: Katarzyna Uszok. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
23 lip 2017 08:21

Łazienka na trzech metrach - tak urządzają architekci

Aranżacja łazienki o małym metrażu w sposób estetyczny, a jednocześnie umożliwiający wygodne funkcjonowanie każdemu domownikowi, to spore wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego wyposażenia.

Metraż charakterystycznych dla starego budownictwa małych łazienek często nie przekracza kilku metrów kwadratowych. Również w nowo budowanych mieszkaniach ogranicza się ich powierzchnię na rzecz przestronnych salonów czy sypialni. Dysponując niewielkim pomieszczeniem, w którym konieczne jest wygospodarowanie miejsca na miskę sedesową, umywalkę, szafkę, prysznic i nierzadko także – pralkę, wybór wyposażenia wiąże się z pewnymi kompromisami.

Standardowe rozwiązania zastąpić można specjalnie projektowanymi modelami o niewielkich rozmiarach, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni, nie wpływając negatywnie na komfort funkcjonowania. Czym kierować się przy wyborze tego typu wyposażenia?

Rozkład pomieszczenia

Bez względu na powierzchnię urządzanej łazienki, konieczne jest zachowanie optymalnych wymiarów w rozkładzie poszczególnych elementów tak, aby zagwarantować wygodne korzystanie z nich domownikom. By umożliwić wygodne siadanie, wstawanie i czyszczenie ceramiki, wolna przestrzeń wokół miski sedesowej powinna mieć wymiary 60 na 60 cm. Swobodny dostęp do umywalki i komfort wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych zapewni nam natomiast niezastawione miejsce o wymiarach 110 cm na 65 cm. Przestrzeń przed kabiną prysznicową wyznaczana jest zwykle przez zasięg drzwiczek. Umownie określana jest ona na 90 cm długości i 70 cm szerokości.

Ceramika sanitarna

Ceramika sanitarna to element wyposażenia, który w istotny sposób wpływa na przejrzystość łazienkowego wnętrza. W ograniczonych powierzchniowo pomieszczeniach zastosowanie znajdą modele podwieszane lub zaprojektowane w mniejszym rozmiarze warianty standardowe. Pierwsze z nich, pozostawiając wolną podłogę, umożliwiają łatwe utrzymanie czystości. Dodatkowo, dzięki montażowi na specjalnych stelażach, zabudowa elementów instalacyjnych tworzy praktyczną półkę na akcesoria – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Drugie rozwiązanie, w porównaniu ze standardowym wyposażeniem, różni się mniejszymi o kilka centymetrów wymiarami. Tego typu modele cechuje zwarta konstrukcja i obłe, opływowe linie. W przypadku misek sedesowych, różnica długości w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wynosi od 3 do 5 cm, w zależności od modelu. Wśród umywalek najlepiej sprawdzą się te o szerokości 40-50 cm lub warianty o głębokości ok. 25 cm z umieszczonym z boku otworem na baterię – dodaje ekspert.

Armatura łazienkowa

W niewielkiej łazience, nie bez znaczenia pozostaje również odpowiednio dobrana armatura. Wybierając baterię umywalkową, warto zwrócić uwagę na jej wysokość i długość wylewki tak, aby były one dopasowane do rozmiarów sanitariatu i eliminowały ryzyko rozchlapywania wody. Jeśli zamontowana umywalka jest dość wąska i płytka, zastosowanie znajdzie armatura o krótkiej, wyprofilowanej wylewce. W przypadku baterii natryskowej, warto zastanowić się nad minimalistycznymi rozwiązaniami podtynkowymi. Dzięki ukryciu elementów instalacyjnych w ściennej wnęce, na zewnątrz pozostaje jedynie uchwyt i ozdobna rozeta. Dobrym uzupełnieniem będzie głowica natryskowa, montowana na ramieniu mocującym przytwierdzonym do ściany lub sufitu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH