Rodzinna łazienka z pomysłowymi meblami do sufitu na zamówienie. Powierzchnia: ok. 8 m². Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Rodzinna łazienka z pomysłowymi meblami do sufitu na zamówienie. Powierzchnia: ok. 8 m². Projekt: Anna Maria Sokołowska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Małgorzata Nietupska
08 marz 2016 08:27

Mała łazienka. 12 pomysłów dla rodziny

Gdy łazienka jest jedna w domu, nie jest łatwo ją urządzić. Stopień trudności rośnie, jeśli ma z niej korzystać kilka osób. Taka łazienka musi być praktyczna. Może też być elegancka!

Nowoczesne wyposażenie łazienkowe projektuje się tak, by dać użytkownikom możliwość dostosowania sprzętu do ich preferencji. Jakie rozwiązania sprawdzą się w łazience, z której korzysta kilkoro domowników?

Na miarę potrzeb

Aranżacja wnętrza, z którego ma korzystać kilkoro użytkowników o zróżnicowanych preferencjach, to trudne zadanie, wymagające kompromisów - zarówno w kwestii wizualnego, jak i funkcjonalnego dopasowania sprzętów. Codzienny rozkład dnia, indywidualne nawyki i zwyczaje, a nawet wzrost domownika to tylko niektóre spośród czynników, decydujących o wygodzie korzystania z wyposażenia łazienki.

Jak zaprojektować ją, by realizowała potrzeby wszystkich użytkowników? Decydujące dla komfortu funkcjonowania będzie wykorzystanie rozwiązań, które uporządkują przestrzeń oraz ułatwią wykonywanie codziennych czynności dzięki możliwości regulacji parametrów.

Ustawienie ma znaczenie

Wybierając łazienkowe wyposażenie, warto szukać rozwiązań umożliwiających zmianę ustawień - tak, by odpowiadały one preferencjom domownika aktualnie korzystającego z danego elementu. W przypadku strefy prysznicowej będą to natryski przesuwne. Konstrukcja tego typu modeli oraz mocowanie rączki natryskowej na ruchomym uchwycie pozwalają regulować wysokość jej położenia.

– Dobrym uzupełnieniem takiego zestawu będzie rączka natryskowa z możliwością ustawienia intensywności strumienia – od łagodnie masującego, przez standardowy po bicz wodny – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Przy wyborze tego elementu warto również zwrócić uwagę na obecność systemu „easy clean” służącego oczyszczaniu osadów kamiennych z twardej wody. Przy intensywnej eksploatacji, związanej z większą liczbą domowników, takie rozwiązanie może znacząco przedłużyć żywotność rączki.

Zwiększające komfort użytkowania wyposażenie wykorzystać można także w strefie toaletowej.
Ciekawym i praktycznym elementem, ułatwiającym użytkowanie większej liczbie osób, jest bateria bidetowa z ruchomym napowietrzaczem. Dzięki możliwości swobodnego ustawiania kierunku padania strumienia wody, gwarantuje ona wygodne podmycie - bez względu na wzrost domownika.

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest natrysk typu bidetta, montowany przy baterii umywalkowej. Dzięki długiemu wężowi, z łatwością sięgnie on do miski sedesowej, ułatwiając wykonanie czynności higienicznych.

Funkcjonalne przechowywanie

W łazience, z której korzysta większa liczba osób, konieczne jest także wygospodarowanie miejsca na najpotrzebniejsze akcesoria, eliminując tym samym ich w widocznych punktach. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie zakup mebli łazienkowych, wyposażonych w pojemne szafki i szuflady.

- W łazienkach o małej powierzchni sprawdzą się wysokie i wąski słupki, które dzięki kompaktowej konstrukcji mogą być z powodzeniem montowane także w ściennych wnękach - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Ciekawym rozwiązaniem są także szafki podumywalkowe, dopasowane kształtem i rozmiarem do ceramiki.

Wybierając meble łazienkowe, warto zweryfikować, czy są one wyposażone w rozwiązania zapewniające trwałość nawet przy wysokiej częstotliwości użytkowania, takie jak np. systemy spowalniania zamykania szuflad.

Umywalka razy dwa

Dysponując wnętrzem o większej powierzchni, warto zastanowić się także nad zaprojektowaniem dwóch osobnych stref umywalkowych, umożliwiających wspólne korzystanie z łazienki parze.

Wygodnym rozwiązaniem, które zapewni spójność wizualną i efektywne zagospodarowanie przestrzeni, będzie zamocowanie dwóch modeli nablatowych na szerokiej szafce lub blacie. Wolna przestrzeń wokół ceramiki posłuży natomiast do przechowania najpotrzebniejszych akcesoriów i kosmetyków.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH