W drewnianej obudowie wanny, oprócz meksykańskich dekorów, znajduje się dyskretna szafka. Duży kredens obok może pomieścić nie tylko maskotki. Fot. Monika Filipiuk.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

W drewnianej obudowie wanny, oprócz meksykańskich dekorów, znajduje się dyskretna szafka. Duży kredens obok może pomieścić nie tylko maskotki. Fot. Monika Filipiuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 sty 2010 09:26

Skarb Dolores Hidalgo

„Dolores Hidalgo” to mógłby być pseudonim artystyczny gwiazdy latynoamerykańskiej telenoweli czy tancerki flamenco. Tymczasem to nazwa regionu Meksyku, w którym powstaje ceramika.

Właśnie pochodzące z Meksyku płytki stały się punktem wyjścia aranżacji tej łazienki. Widać je wokół lustra, pod umywalkami, na ścianie, obudowie wanny. Choć to, zdawać by się mogło, tylko niewielkie (10x10 cm), zdobione ręcznie prastarą techniką kwadraciki, ludowym artystom udało się w nich zakląć fragment tradycyjnej meksykańskiej kultury. Nasycone, intensywne kolory, wzornictwo oparte na motywach roślinnych i podstawowych figurach geometrycznych przywodzą na myśl sztukę zdobniczą Majów czy Azteków. Jak w przypadku każdego rękodzieła, ważny jest fakt, że nawet płytki z tym samym wzorem i zestawem barw nigdy nie są identyczne. To samo dotyczy dwóch, również przywiezionych statkiem prosto z Meksyku, umywalek. Idealną oprawą dla kolorowej ceramiki stało się dębowe, wybarwione na orzech drewno. Stylizowaną na sekretarzyk szafkę pod umywalkami, lustrzaną ramę a nawet obudowę wanny i spłuczki sedesowej wykonał na zamówienie stolarz ludowy z Sokołowa Podlaskiego. Dzięki jego kunsztowi, „wpuszczone” w meble płytki tworzą z nimi doskonałą całość, stanowiąc jednocześnie jedyne w swoim rodzaju połączenie kultury ludowej Meksyku z mazowieckim rękodziełem.

Na tym nie kończy się jednak eklektyczny mariaż kultur w tym wnętrzu. Łazienka usytuowana jest na piętrze ok. 500-metrowej rezydencji, której właściciele są wielkimi admiratorami Włoch, zwłaszcza Toskanii, gdzie niemal co roku spędzają wakacje. Marzeniem pani domu było, by chociaż odrobinę toskańskiego klimatu przenieść do Polski, stąd w całej rezydencji stylistyczne „włoskie akcenty”. W łazience widać je na przykładzie aranżacji okna: framugi z ciemnego drewna, białe, haftowane firaneczki, kuty z metalu karnisz. Także widoczny na ścianach tynk strukturalny nałożony został przy pomocy techniki używanej we Włoszech, która wyróżnia się zastosowaniem drewnianych wiórów. Łazienka jest jedną z trzech, jakie znajdują się w tym domu, i została zaprojektowana z myślą o korzystających z niej dzieciach. Kolorowe, ceramiczne dekory nadają jej wesoły, bajkowy charakter, ich piękno jest jednak na tyle uniwersalne, że może się podobać także dorosłym. Wystarczy zabrać z kredensu przy drzwiach pluszaki i zastąpić je kosmetycznymi akcesoriami, by z łazienki mogły być zadowolone nastolatki.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH