Projekt domu EX 13 to dialog tradycji ze współczesnością. Zwarta forma i prosty kształt domu akcentują związek z klasycznym, wiejskim budownictwem, natomiast nowoczesna elewacja i szerokie przeszklenia prezentują minimalizm typowy dla współczesnej architektury. Fot. Pracownia Projektowa Archipelag

Zobacz galerię [7 zdjęć]

Projekt domu EX 13 to dialog tradycji ze współczesnością. Zwarta forma i prosty kształt domu akcentują związek z klasycznym, wiejskim budownictwem, natomiast nowoczesna elewacja i szerokie przeszklenia prezentują minimalizm typowy dla współczesnej architektury. Fot. Pracownia Projektowa Archipelag
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
21 kwi 2017 14:01

Dom energooszczędny. Zobacz idealny projekt

EX 13 to dom o powierzchni użytkowej 128 metrów, w typie nowoczesnej stodoły – niezwykle efektowny, a jednocześnie prosty w realizacji i zapewniający domownikom codzienny komfort użytkowy oraz znakomite warunki do wypoczynku i rekreacji.

Projekt domu EX 13 to dialog tradycji ze współczesnością. Zwarta forma i prosty kształt domu akcentują związek z klasycznym, wiejskim budownictwem, natomiast nowoczesna elewacja i szerokie przeszklenia prezentują minimalizm typowy dla współczesnej architektury.

Na elewacji króluje modne połączenie czekoladowego drewna i ascetycznej bieli, które wspólnie z chłodną urodą blachy podkreśla niepowtarzalny charakter projektu. Mocnym akcentem domu jest całkowicie przeszklona ściana szczytowa, dzięki której dom został otwarty na ogród, a we wnętrzu spotęgowało się wrażenie nieograniczonej przestrzeni.

Komfort z charakterem

Układ funkcjonalny projektu EX 13 jest skoncentrowany na potrzebach rodziny – optymalny podział stref doskonale organizuje wnętrze, zapewniając domownikom codzienny komfort życia. Na parterze znajduje się strefa dzienna – wspólna przestrzeń pozbawiona zbędnych ścian, łącząca kuchnię otwartą na salon i jadalnię. Ciekawym rozwiązaniem jest rezygnacja ze stropu nad salonem – dzięki temu pokój dzienny nabiera niezwykle reprezentacyjnego charakteru, a światło z dużego przeszklenia swobodnie dociera do każdego zakamarka. Poddasze to wyciszony azyl nocny, który kryje trzy przytulne sypialnie i dużą łazienkę.

Prosta forma oraz ergonomiczny podział wnętrza sprzyjają energooszczędności – w dużym stopniu ograniczają straty ciepła i zużycie energii. W budynku zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, pompę ciepła oraz system solarny. Komplet energooszczędnych instalacji w połączeniu ze szczelną izolacją ścian zewnętrznych sprawia, że dom EX 13 uzyskuje parametr EUco = 23,32 kWh/(m2rok), a tym samym kwalifikuje się do programu NFOŚiGW, gwarantującego dofinansowanie do budowy domów energooszczędnych.

Atuty projektu okiem architekta:
• zwarta bryła sprzyjająca energooszczędności
• bardzo dobre parametry cieplne
• nowoczesna interpretacja klasycznej bryły domu
• zjawiskowa kompozycja elewacji – połączenie drewnianej okładziny i dużych przeszkleń
• kuchnia z praktyczną spiżarnią
• reprezentacyjny salon z kominkiem oferujący wiele możliwości aranżacji
• wygodna strefa nocna zaplanowana na poddaszu
• funkcjonalne szafy wnękowe
• przeszklona ściana szczytowa zapewniająca rewelacyjny widok na ogród
• żaluzje zewnętrzne przesuwne – osłona przed przegrzewaniem w upalne dni
• wygodne zadaszenie nad wejściem do budynku – osłona przed wiatrem i śniegiem
• budynek niskoenergetyczny o zużyciu energii użytkowej do ogrzewania i wentylacji poniżej 40 kwh/m2rok, przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Technologia i wykończenie

Fundamenty: ławy, bloczki betonowe 24 cm, ocieplenie styropian 15 cm
Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, beton komórkowy 24 cm, ocieplenie 20 cm
Ściany wewnętrzne: murowane, cegła wapienno-piaskowa, ściany nośne 24 cm, ścianki działowe 12 cm
Podłoga na gruncie: płyta betonowa, ocieplenie styropian 15 cm
Strop i stropodach nad garażem: strop międzypiętrowy gęstożebrowy Teriva
Dach: konstrukcja drewniana, ocieplenie wełna mineralna 30 cm, blacha na rąbek stojący Classic firmy Ruukki
Elewacja: tynk cienkowarstwowy mineralny i okładzina drewniana
Stolarka: drewniana, PCV lub aluminiowa
Okna połaciowe: rozwiązania technologiczne firmy Fakro
Inne: zewnętrzne drewniane żaluzje przesuwne

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH