Projekt Dakota. Fot. Dobre Domy

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Projekt Dakota. Fot. Dobre Domy
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
18 maj 2017 12:04

Jakie domy wybierają Polacy: trendy na 2017 rok

W tym roku modne są projekty domów zarówno bardzo nowoczesnych, o płaskich dachach i wielu przeszkleniach, jak i te inspirowane kształtem dawnego podmiejskiego budownictwa.

Marzysz o nowym domu? Szukasz inspiracji do stworzenia funkcjonalnego, a jednocześnie modnego budynku? W tym roku modne są projekty domów zarówno bardzo nowoczesnych, o płaskich dachach i wielu przeszkleniach, jak i te inspirowane kształtem dawnego podmiejskiego budownictwa. Architekci w tym roku wzorują się nawet na pomieszczeniach gospodarczych takich jak… stodoła! A to jeszcze nie wszystko – zobacz, co będzie modne w projektach domu w 2017 r.

Projekt gotowy

Polacy chętnie budują domy jednorodzinne i często decydują się na wybór gotowego projektu. Jak wynika z „Raportu o budowie w Polsce” (Oferteo, 2016), aż 59% respondentów wskazało na wybór gotowego projektu domu. Taka decyzja wiąże się z korzyściami finansowymi – gotowy projekt będzie zawsze tańszy od indywidualnego, a wśród pracowni (np. DobreDomy.pl) można znaleźć ten odpowiadający Twoim potrzebom i dostosowany do aktualnych trendów. Jakie rozwiązania w budownictwie są teraz na czasie? Sprawdzamy.

Domy energooszczędne – ekonomia idzie w parze z estetyką

Domy pasywne lub energooszczędne to wciąż jeden z najważniejszych trendów ostatnich lat. Dbanie zarówno o swój portfel, jak i o środowisko jest teraz niezwykle na czasie. Jaki zatem powinien być dom energooszczędny?

Czytaj także: Jakie domy budują Polacy – wyniki raportu

Podstawową zasadą jest ograniczenie energii używanej do ogrzewania domu. W tym celu należy zwrócić uwagę m.in. na kształt i położenie budowli. Dużą rolę odgrywa maksymalne uproszczenie, tak by stosunek przegród zewnętrznych do ogólnej kubatury budynku był możliwie najmniejszy. Właśnie dlatego taką popularnością cieszą się proste projekty domów.

Poleca się także wybór projektu domu z dachem dwuspadowym o odpowiedniej termoizolacji. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie domu względem stron świata. Duży taras ogrodowy i największe przeszklenia dobrze jest ustawić od strony południowej. Pomieszczenia gospodarcze można umieścić od strony północnej.

Nowoczesne stodoły – hit architektoniczny w projektach domów 2017

Wspomniane dwa nurty trendów budowlanych 2017 – nowoczesność i powrót do korzeni – znajdują tutaj swoje odzwierciedlenie. Moda na „nowoczesne stodoły” narodziła się stosunkowo niedawno i kładzie nacisk przede wszystkim na prostotę bryły budynku i wyrazisty dach. Jaki?

Dach w tzw. nowoczesnych stodołach to dach bezokapowy. Co to znaczy? Okap to dolna, wystająca poza obręb budynku, część dachu, która staje się parasolem przeciwsłonecznym dla ścian i okien usytuowanych tuż pod nią. Okap chroni również przed ulewnym deszczem. Taki powrót do dawnych budynków bez okapów powoduje, że dom staje się bardziej nasłoneczniony. Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się czas na roboty wykonawcze, a także unika problemu z wilgocią dostającą się do wewnętrznych partii dachu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH