Piękny taras. Projekt: Decoroom. Fot. Marta Behling / Pion Poziom

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Piękny taras. Projekt: Decoroom. Fot. Marta Behling / Pion Poziom
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
07 maj 2018 09:05

Balkon i taras - pomysły na aranżację

Balkon latem staje się centrum rodzinnych spotkań. Dla mieszkańców bloków jest on czasami jedyną przestrzenią, do której mogą uciec po długim i ciężkim dniu pracy.

To idealne miejsce na kolację w gronie przyjaciół, miejsce do czytania książek lub pasjonowania się grami podczas letnich ciepłych wieczorów. Odpowiednio zaaranżowany może być doskonałym miejscem wypoczynku, zastrzykiem energii na cały dzień, ulubionym miejscem w domu.

Praktyczna podstawa, czyli jaka podłoga na balkonie?

Aranżację balkonu należy rozpocząć od wyboru podłogi. Na balkonową nawierzchnię sprawdzą się płytki gresowe, które są uniwersalne, funkcjonalne i najłatwiejsze w utrzymaniu czystości. Alternatywą jest podłoga drewniana, ale trzeba pamiętać, że jest ona mniej praktyczna. Takie rozwiązanie warto wziąć pod rozwagę, jeśli balkon jest zadaszony lub obudowany np. oknami. Ciekawym rozwiązaniem, od niedawna dostępnym na rynku, jest sztuczna trawa. Położenie jej spowoduje, że na balkonie poczujemy się jak w prawdziwym ogrodzie.

Zaplanuj przestrzeń

Nawet jeśli balkon jest niewielki, można w nim stworzyć przytulne miejsce do spędzania wolnych chwil. Wystarczy odrobina kreatywności, aby przemienić go w bardzo wygodne miejsce relaksu. W przypadku niewielkich przestrzeni należy dokładnie dobrać wielkość i ilość mebli, zaplanować ich wykorzystanie. Odpowiednim rozwiązaniem są niewielkie gabarytowo meble z wąskimi oparciami i podłokietnikami. Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać powierzchnię balkonu. Przykładem kompaktowych rozwiązań mogą być np. meble Keter z serii Rosario Balcony Set czy California 3 Seater Set wykonane z lekkiego tworzywa polipropylenowego co oznacza, że są odporne na warunki atmosferyczne i działanie promieni UV. Zimą natomiast nie trzeba ich chować przed mrozem. Mogą stać na balkonie cały rok i nie zmienią swojej struktury, czy koloru a stabilna konstrukcja i miękka poducha zapewnią komfort podczas odpoczynku.

Mini ogród na balkonie

Na dobrze zagospodarowanym balkonie znajdzie się również miejsce na mini ogródek lub zielnik. Wybierając rośliny należy je odpowiednio dobrać w zależności od nasłonecznienia. Od strony południowej dobrze sprawdzą się pelargonie, odporne na suszę czy wiatr. Dobrym wyborem będą również surfinie, petunie, werbena, bakopa lub bidens. Jeżeli balkon jest zacieniony można sięgnąć po kwiaty, które nie potrzebują dużo słońca, np. niecierpek, begonie, fuksja lub lobelia czy funkie. Jeżeli prowadzimy bardzo aktywny tryb życia i często bywamy poza domem zdecydujmy się na rośliny, które nie wymagają częstego podlewania, np. georginia inaczej zwana dalią. Klimatyczny nastrój stworzą pnącza, wydzielając jednocześnie kameralną strefę wypoczynkową od sąsiednich balkonów. Rośliny, które dobrze utrzymują się w doniczkach to np. bluszcz zielonolistny, dziki winogron lub clematis. Wieczorny nastrój podkreśli maciejka, która wypełni zapachem cały balkon.
Wiele osób traktuje balkon jako mini ogródek. To świetne miejsce do uprawy ziół w doniczkach i skrzynkach. Dzięki temu zawsze pod ręką będziesz mieć świeże listki, które wykorzystasz w kuchni – miętę, rozmaryn, bazylię. Wybrane zioła odstraszają niektóre owady. Jeśli wieczorami na balkonie dokuczają komary posadźmy w doniczkach Plectranthus, potocznie zwany komarzycą.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH