• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
30 wrz 2009 10:35

Dlaczego warto mieć saunę?

Kąpiel w saunie była sposobem oczyszczania ciała i duszy, okazją do medytacji i wyciszenia. Od zawsze ceniono jej właściwości lecznicze. Choć sauna pozostała miejscem relaksu, hartowania organizmu i pielęgnacji ciała, to z czasem uległa przeobrażeniom. Wierzymy jednak, że duch sauny, mimo zmieniającego ją czasu, pozostaje tu ciągle obecny. Nie pozwalając też ulecieć magii wplątanej w jej starą tradycję.

Na etapie projektu domu najlepiej uwzględnić miejsce na: kabinę sauny, natrysk oraz pokój wypoczynkowy. Doskonałym rozwiązaniem będzie też taka organizacja przestrzeni, by tuż po kąpieli możliwe było wyjście na świeże powietrze np. na taras lub balkon. W już urządzonym domu, na saunę najlepiej przeznaczyć osobne pomieszczenie.

Można ją zainstalować także na poddaszu, dla prawdziwego fachowca skosy dachowe nie będą przeszkodą.

Jeśli nie mamy oddzielnego pomieszczenia na saunę, możemy umieścić ją w łazience, np. zastępując wannę kabiną prysznicową, a obok wstawiając niewielką saunę – radzi Konrad Koper, przedstawiciel firmy Koperfam. – Na rynku dostępne są też nowoczesne zestawy sauna+natrysk.

To korzystne rozwiązanie dla posiadaczy niezbyt dużych łazienek w blokowych mieszkaniach. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, efektywnie wykorzystać przestrzeń, a także pokonać jej ograniczenia, producenci oferują kabiny o najróżniejszych kształtach, ze ściętymi narożnikami, okrągłe, o podstawie trójkąta, lub według całkowicie indywidualnych projektów.

Dostępne są sauny prefabrykowane, z gotowych do zmontowania elementów, jednak w przypadku licznych załamań ścian czy sufitu, konieczna jest budowa sauny na miejscu. Niezależnie od rodzaju sauny, ważne są jakość materiałów i doświadczenie firmy. Niezwykle pomocna jest rozmowa ze specjalistą, który doradzi jaki model wybrać, a w razie specjalnych potrzeb zaproponuje odpowiednie rozwiązania.

Dyskusja o wymiarach

Sauna powinna mieć wymiary, które umożliwią zażywanie kąpieli w pozycji leżącej, ponieważ wtedy nagrzewanie ciała przebiega równomiernie. Jednak w niewielkich pomieszczeniach (już od ok. 5-6 m2) instalowane są małe sauny – 160x120 lub 160x160 cm – do kąpieli w pozycji siedzącej. Przeciętne wymiary domowej sauny wynoszą 200x160 lub 200x200 cm, co pozwala na jednoczesny pobyt w niej trzech osób. Kabina powinna mieć wysokość co najmniej 200 cm.

Zmysłowe przyjemności

Niepowtarzalna atmosfera w saunie to w dużej mierze zasługa światła – jego natężenie nie powinno być zbyt mocne. Gra świateł w saunie możliwa jest dzięki zastosowaniu oryginalnych rozwiązań, np. listwy oświetleniowe umieszczane za oparciami i ławkami, specjalne abażury rozpraszające światło, umieszczanie oświetlenia w suficie tak, by światło wydostawało się przez przerwy między panelami czy też projektory, które poprzez końcówki światłowodów, zamocowanych w suficie lub ścianach, wywołują niesamowite efekty świetlne.

Ciekawy efekt wizualny i chromoterapeutyczną moc daje także zastosowanie kolorowego oświetlenia. Odprężające działanie kąpieli wzmacniają doznania słuchowe. Muzyka relaksacyjna płynąć może jedynie ze specjalnie przystosowanych do warunków sauny głośników, odpornych na wysoką temperaturę i wilgoć. By pobudzić wszystkie zmysły trzeba jeszcze w pełni delektować się wonią otaczającego nas drewna.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Artek, 2010-03-01 09:15:20

    sauna to super sposob na skupieniu sie na sobie, cisza, spokój, totalna izolacja, krople potu na skórze, oczyszczanie z toksyn ciała, tylko ciezko o cos takiego w saunach ,,publicznych'' ja zdecydowałęm sie na budowe sauny, nie wcyhcodzi drogo nie chce tu reklamaowac firmy ale polecam Pana Piotra Jankowskiego zna sie na rzeczy, a artykuł oceniam na + :)

    pozdrawiam

POLECAMY W SERWISACH