Przygotowanie drewnianych mebli ogrodowych do sezonu wiosennego. Fot. Drewnohron

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Przygotowanie drewnianych mebli ogrodowych do sezonu wiosennego. Fot. Drewnohron
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
17 kwi 2018 12:46

Drewniane meble ogrodowe - przygotuj je do sezonu

Czy wiesz, że za najtrwalsze uważa się meble z drewna egzotycznego, z lasów tropikalnych, np. z teaku, bangkirai, merbau, czy eukaliptusa. Te drewniane meble ogrodowe potrafią przetrwać nawet do 25 lat, a odpowiednio pielęgnowane - jeszcze dłużej.

Wiosenna aura, promienie słoneczne zaglądają coraz częściej do naszych okien. Nadchodzi czas relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu. Pierwszym krokiem jest jednak oszacowanie, jak wyglądają po zimie nasze meble ogrodowe, szczególnie, jeśli wykonane są z drewna. Czy nadają się do użytku, czy wymagają zabiegów renowacyjnych?

Ogrodowe DIY – Zrób to sam

Jeśli nie planujemy zakupu nowych mebli ogrodowych, możemy skutecznie i niedrogo odnowić własne i cieszyć się nimi przez cały okres wiosenno-wakacyjny. Należy poświęcić trochę czasu na m.in. oszacowanie strat po zimie, wybranie produktu i zarezerwowanie słonecznego weekendu na prace. Poniżej, podpowiadamy, jak przeprowadzić kurację odmładzającą przy użyciu lakierobejcy 2w1 marki Drewnochron.

Niekorzystne działanie zimy

Zazwyczaj w naszych ogrodach mamy meble ogrodowe wykonane z różnego rodzaju drewna krajowego – sosny, świerku, jesionu, buku, czy dębu. Mimo, że to piękny, szlachetny, materiał naturalny, drewno jest dość wrażliwe na warunki atmosferyczne i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wyjątkowo trudnym okresem dla drewnianych mebli jest pora zimowa, w szczególności dla tych, które z różnych względów zostały na zewnątrz. Na jakie zagrożenia mogą być narażone meble podczas sezonu zimowego? Wilgoć, wiatr, opady, czy szkodliwe promieniowanie UV powodują degradację, zarówno powierzchni, jak i struktury drewna. Na powierzchni mogą powstać pęknięcia, przetarcia, zarysowania. Dodatkowo, dochodzi korozja biologiczna, czyli niszczące działanie bakterii, grzybów, owadów. Na początku musimy ustalić, w jakim stopniu nasze meble uległy zniszczeniu. Pytanie również, w jaki sposób meble były w ogóle wcześniej zabezpieczone? Od tego będzie zależała metoda renowacji drewna. Powierzchnie pokryte farbami olejnymi, lakierami, lakierobejcami lub olejami należy konserwować tego samego rodzaju preparatami, chyba, że zeszlifujemy wierzchnią warstwę jaką były pokryte i naniesiemy nową. Niektóre meble drewniane nie muszą być na przykład impregnowane, jeśli były poddane impregnacji w ostatniej fazie produkcji i użytkujemy je nie dłużej niż 5-8 lat.

Ochrona i dekoracja

Jeśli nasze meble nie uległy poważniejszym uszkodzeniom pod wpływem działań czynników atmosferycznych, jednym z bardziej popularnych sposobów renowacji jest malowanie mebli drewnianych. Świetnie nadaje się do tego lakierobejca 2w1 marki Drewnochron, któta łączy w sobie działanie ochronne i dekoracyjne. Tworzy gładką powłokę o satynowym połysku, nie maskując przy tym naturalnego rysunku drewna. Nadaje meblom atrakcyjny wygląd, elegancję i styl. Dostępna jest w 8 kolorach. Pachnie lasem podczas malowania.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • alski, 2018-04-29 15:29:09

    j sie troche napracowałem nad doczyszczeniem mebli swoich. W tamtym roku z palet robiłem + mam rattanowy zestaw też taki większy i cieżko było to doczyścić. Teraz na wiosnę w ryobi kupiłem sobie myjkę ciśnieniową to nie dość, ze samochód szybciej moge umyć to i meble wyczyściły się świetnie + kostkę brukową umyłem ładnie i teraz o wiele przyjemniej to wszystko się prezentuje.

POLECAMY W SERWISACH