• Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 gru 2008 10:55

Meble gotowe do sezonu

Wiosna to czas na przygotowanie domu i ogrodu przed wyczekiwanym okresem ciepła

Wiosna i wiosenne porządki. Dla niektórych niemal świętość, podniosłe przygotowanie domu i ogrodu przed długo wyczekiwanym okresem ciepła, urlopów oraz wypoczynku. Dla innych to bolesny obowiązek, mnóstwo dodatkowej pracy w czasie wiosennego przesilenia, najgorszym okresie roku; czysty katalizator chandry.

Wyciągnąć się w wygodnym fotelu pośród drzew i zatopić się w myślach. Albo przygotować obiad czy przyjęcie pod chmurką... większość z przyjemności jakie niesie ze sobą posiadanie zadbanego ogrodu nie może się obyć się bez dobrych mebli ogrodowych. Często zapominamy, że ustawione na wolnym powietrzu są wystawione na działanie słońca i skrajnych nieraz warunków atmosferycznych. Podczas gdy meblom trzymanym w domu nie trzeba poświęcać wiele uwagi, te użytkowane w ogrodzie wymagają stosownej i regularnej konserwacji.

Dlatego właśnie warto przyjrzeć się meblom w naszym ogrodzie, przygotować je do sezonu i – w razie potrzeby – odnowić. Podstawowym kryterium decydującym o sposobie pielęgnacji mebli ogrodowych jest oczywiście materiał z jakiego zostały wykonane. Często mamy do czynienia z produktami złożonymi z dwóch lub kilku materiałów. W takim przypadku do każdej składowej musimy podchodzić indywidualnie i zastosować różne sposoby konserwacji.

Wszędobylskie drewno
Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych to temat-rzeka, chociaż „standardowe" odnowienie nie jest specjalnie skomplikowane. Na początek należy dokładnie przeczyścić powierzchnię papierem ściernym. Grubość ziaren dobieramy w zależności od potrzeb, od tak zwanej "setki" w górę. Papier o oznaczeniach 80 i niżej może porysować powierzchnię mebla. Kolejny krok to przemycie i wysuszenie, a później impregnacja.

Teoretycznie najskuteczniejsza byłaby próżniowo-ciśnieniowa (wykonywana w specjalnych zakładach, gdzie drewno umieszcza się w autoklawie, usuwa powietrze, wlewa impregnat i wytwarza ciśnienie) albo poprzez zanurzenie (specjalność tartaków).

W przypadku mebli ogrodowych zwykłe nakładanie impregnatu za pomocą pędzla w zupełności wystarczy. Są nawet zwolennicy pozostawiania mebli samym sobie. Twierdzą, że srebrzysta szarość patyny czasu dodaje meblom ogrodowym swoistego piękna i wyrazistości. Źródła tego twierdzenia można upatrywać w fakcie, że w procesu starzenia się drewna nie da się całkowicie powstrzymać.

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • meg, 2013-02-06 19:23:23

  Dobry wieczór bardzo mnie interesuje plastikowy zielony komplet ale nie wiem ile kosztuje i gdzie go można zamówić, chodzi mi o wysyłkę?
 • Grzegorz Malag - Willow House, 2010-05-09 07:02:37

  Prezentowane drewniane meble nie pochodza z kolekcji firmy Cane-line. Firma Cane-line, którj meble można kupić w Willow House i firmie GABA 2 oferuje nowoczesne meble z plecionek Hularo odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Więcej o tych meblach na stronach i

  Grzegorz Maląg - Willow House
 • magda, 2010-04-30 14:40:01

  mam pytanie o konserwacje takich mebli , przymierzam się do takiego czegoś:  czy są godne polecenia?
 • Ewka, 2009-05-19 14:27:09

  plastikowe meble ogrodowe są jakies takie jednak badziewiaste :D

POLECAMY W SERWISACH