Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Jysk

  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 19 gru 2008 10:55 (aktualizacja: 23 gru 2013 17:43)

Meble gotowe do sezonu

Wiosna to czas na przygotowanie domu i ogrodu przed wyczekiwanym okresem ciepła

Wiosna i wiosenne porządki. Dla niektórych niemal świętość, podniosłe przygotowanie domu i ogrodu przed długo wyczekiwanym okresem ciepła, urlopów oraz wypoczynku. Dla innych to bolesny obowiązek, mnóstwo dodatkowej pracy w czasie wiosennego przesilenia, najgorszym okresie roku; czysty katalizator chandry.

Wyciągnąć się w wygodnym fotelu pośród drzew i zatopić się w myślach. Albo przygotować obiad czy przyjęcie pod chmurką... większość z przyjemności jakie niesie ze sobą posiadanie zadbanego ogrodu nie może się obyć się bez dobrych mebli ogrodowych. Często zapominamy, że ustawione na wolnym powietrzu są wystawione na działanie słońca i skrajnych nieraz warunków atmosferycznych. Podczas gdy meblom trzymanym w domu nie trzeba poświęcać wiele uwagi, te użytkowane w ogrodzie wymagają stosownej i regularnej konserwacji.

Dlatego właśnie warto przyjrzeć się meblom w naszym ogrodzie, przygotować je do sezonu i – w razie potrzeby – odnowić. Podstawowym kryterium decydującym o sposobie pielęgnacji mebli ogrodowych jest oczywiście materiał z jakiego zostały wykonane. Często mamy do czynienia z produktami złożonymi z dwóch lub kilku materiałów. W takim przypadku do każdej składowej musimy podchodzić indywidualnie i zastosować różne sposoby konserwacji.

Wszędobylskie drewno
Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych to temat-rzeka, chociaż „standardowe" odnowienie nie jest specjalnie skomplikowane. Na początek należy dokładnie przeczyścić powierzchnię papierem ściernym. Grubość ziaren dobieramy w zależności od potrzeb, od tak zwanej "setki" w górę. Papier o oznaczeniach 80 i niżej może porysować powierzchnię mebla. Kolejny krok to przemycie i wysuszenie, a później impregnacja.

Teoretycznie najskuteczniejsza byłaby próżniowo-ciśnieniowa (wykonywana w specjalnych zakładach, gdzie drewno umieszcza się w autoklawie, usuwa powietrze, wlewa impregnat i wytwarza ciśnienie) albo poprzez zanurzenie (specjalność tartaków).

W przypadku mebli ogrodowych zwykłe nakładanie impregnatu za pomocą pędzla w zupełności wystarczy. Są nawet zwolennicy pozostawiania mebli samym sobie. Twierdzą, że srebrzysta szarość patyny czasu dodaje meblom ogrodowym swoistego piękna i wyrazistości. Źródła tego twierdzenia można upatrywać w fakcie, że w procesu starzenia się drewna nie da się całkowicie powstrzymać.

WASZE KOMENTARZE (4) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA