• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
03 sie 2009 11:32

Ogród w dobrym świetle

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu? Przeczytaj porady naszego eksperta!

Nasz ekspert radzi
Mateusz Brózda
Nocne biesiadowanie w ogrodzie przy włączonej latarce lub zapalonej świeczce odchodzi w zapomnienie. O ile świeczki przydadzą się jeszcze podczas romantycznej kolacji, o tyle latarki bezapelacyjnie zostały zastąpione specjalnym ogrodowym oświetleniem. Dostępne w różnych kształtach i kolorach lampy dodają ogrodowi uroku, a ponadto zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom domów jednorodzinnych i odstraszają złodziei.
Mateusz Brózda

Funkcjonalność i styl 

Dobierając oświetlenie do ogrodu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcję, jaką ma ono pełnić. Inne rozwiązania stosuje się dla podkreślenia dekoracyjności nasadzeń, inne zaś do oświetlenia furtki frontowej w celu zapewnienia bezpiecznego wejście na działkę po zmroku – radzi Marcela Pietraszczyk, specjalista ds. aranżacji oświetlenia ogrodów i wnętrz domswiatla.pl. – Poza funkcjonalnością niebagatelne znaczenie ma styl ogrodu. Oświetlenie powinno współgrać z roślinnością i elementami małej architektury. Warto także pamiętać o zastosowaniu energooszczędnych źródeł światła – dodaje.

Fot. Slide Design
Fot. Slide Design

 

W którym miejscu?

Układ punktów świetlnych powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania ogrodu, jeszcze przed posadzeniem roślin. – Najczęściej lampy umieszcza się wzdłuż ciągów komunikacyjnych, na przykład w miejscach wieczornego odpoczynku. Stosuje się je także jako dekorację w interesujących zakątkach działki, podkreślając tym samym ciekawe kompozycje roślinne, rzeźby lub wodne akcenty – mówi Marcela Pietraszczyk. – W strefie frontowej, czyli w tzw. przedogródku, przy wjeździe do garażu, furtce i drzwiach wejściowych możemy zastosować oświetlenie z czujnikiem zmierzchowym lub detektorem ruchu, które nie tylko zapewnią komfort, lecz także zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców.

Rozwiązania prowizoryczne lub pewne

Jeśli ogród nie jest jeszcze ukończony, możemy skorzystać z wodoszczelnych przedłużaczy, które doprowadzą prąd w odpowiednie miejsce. – Docelowo z pewnością lepszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie wodoszczelnych puszek podłogowych, odpornych zarówno na wodę, uszkodzenia mechaniczne, jak i kurz – wyjaśnia Sławomir Szotek z firmy Kontakt-Simon. – Większość puszek możemy zamontować w tradycyjnych wylewkach podłogowych (np. wykonanych w trawie) lub w podłogach opartych na lekkich konstrukcjach metalowych czy drewnianych (tarasy, baseny itp.) – dodaje. W przeciwieństwie do prowizorycznych przedłużaczy puszki są całkowicie bezpieczne. Niektóre modele mają specjalne zamknięcie, które ogranicza dostęp do nich nie tylko dzieciom, ale i wandalom. Możemy też kupić puszki wyposażone w dodatkowe gniazda teleinformatyczne lub telefoniczne, które umożliwią na przykład podłączenie komputera do szybkiej sieci.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH