Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Duże, podświetlane donice Wenus to połączenie funkcjonalności i nowoczesnego stylu. Prezentują się niesamowicie. Do wyboru mamy różne wielkości. Donice dostępne są w ofercie firmy Slide, do kupienia w sklepie Square Space.pl. Fot. Slide.

Duże, podświetlane donice Wenus to połączenie funkcjonalności i nowoczesnego stylu. Prezentują się niesamowicie. Do wyboru mamy różne wielkości. Donice dostępne są w ofercie firmy Slide, do kupienia w sklepie Square Space.pl. Fot. Slide.
  • Autor: Elżbieta Ławreniuk
  • 05 maj 2015 10:46 (aktualizacja: 07 maj 2015 09:37)

Oświetlenie w ogrodzie: pomysły, inspiracje

Oświetlenie stanowi ważny element każdej aranżacji ogrodu. Odpowiednio dobrane stanie się piękną i wyjątkową ozdobą przydomowej przestrzeni.

Oświetlenie ogrodu powinniśmy dokładnie zaplanować. Punkty świetlne nie mogą być umieszczone przypadkowo, muszą być idealnym dopełnieniem zielonej przestrzeni. Planując oświetlenie ogrodu pamiętajmy o dokładnym oświetleniu schodków, podwyższeń, ścieżek ogrodowych czy podjazdów. Każdy z tych elementów jest niezwykle ważny.

W ogrodzie dobrze sprawdzą się oprawy z czujnikiem ruchu, które sprawiają, że światło zapali się tylko wtedy, gdy będzie potrzebne. Do oświetlania ścieżek przydadzą się oprawy punktowe czy słupki solarne z panelami. Możemy je praktycznie w dowolnej chwili wstawić do naszego ogrodu bez konieczności wykonania instalacji elektrycznej.

Poza oświetleniem użytkowym do naszego ogrodu warto wprowadzić oświetlenie dekoracyjne. Lampy umieszczone w pobliżu roślin pozwolą uzyskać ciekawą grę światła na liściach roślin. Innym sposobem na wprowadzenie dekoracyjnego oświetlenia są lampiony, świeczniki przystosowane do stosowania na zewnątrz.

Jeśli w ogrodzie mamy altankę, oczko wodne lub inne charakterystyczne elementy, warto ich obecność zaznaczyć ciekawym oświetleniem. Formę i styl oświetlenia powinniśmy dostosować do ogólnej aranżacji. Stylizowane, klasyczne formy oświetlenia doskonale komponują się z tradycyjną bryła domu. Nowoczesne ogrody warto wzbogacić oprawami o prostym, minimalistycznym kształcie.

Popularnym rozwiązaniem przydomowego oświetlenia jest także podświetlenie elewacji budynku za pomocą kinkietów umieszczonych na ścianach. Pamiętajmy, że oprawy stosowane w ogrodzie powinny być przeznaczone do użytku na zewnątrz - powinny mieć minium IP 48. 

 

WASZE KOMENTARZE (1) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA