Piękny taras. Projekt: Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [16 zdjęć]

Piękny taras. Projekt: Agnieszka Ludwinowska. Fot. Bartosz Jarosz
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
07 maj 2017 09:31

Piękny balkon i taras - zobacz jak urządzili inni

Wiosna to czas, gdy coraz więcej czasu spędzamy na zewnątrz, korzystając z tego, co matka natura ma nam do zaoferowania. Niektórzy z nas idą o krok dalej i sami tworzą swoje zielone oazy na balkonie lub tarasie.

Szczególnie w miastach coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszy się zjawisko tzw. urban gardeningu. Polega ono na przemienianiu opuszczonych i zaniedbanych działek w ogrody i małe farmy, a tym samym przywracaniu ich lokalnym społecznościom. Według raportu brytyjskiej firmy badawczej Mintel ponad 52% właścicieli mieszkań wykorzystuje rośliny do zwalczania zanieczyszczeń. Urban gardening to jednak nie tylko ważna funkcja społeczna czy działanie proekologiczne, to także wkład w rozwój weganizmu. Raport agencji badawczej MORI potwierdza wzrost liczby wegan w Wielkiej Brytanii o 360% w ciągu ostatnich 10 lat.

Twoja zielona oaza

Żeby jednak cieszyć się pozytywnym wpływem, jaki wywierają na nas rośliny, nie musisz od razu przekopywać całej działki i zamieniać jej w park. Na początek wystarczy, że weźmiesz się za swój balkon. I co ważne, nie będziesz potrzebować ani wielkiej przestrzeni, ani pieniędzy, ani nawet jakichś szczególnych umiejętności. Musisz zainwestować jedynie odrobinę swojego czasu (no i może jeszcze trochę kreatywności), by wkrótce cieszyć się własnymi kwiatami, smakować własne warzywa czy zioła. Czy to nie brzmi wspaniale? A co najważniejsze, będziesz mógł się tym chwalić wśród koleżanek i kolegów mieszczuchów.

Przewodnik ogrodniczy dla początkujących

Zespół Shopalike.pl postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy na myśl o grzebaniu w ziemi dostawali dotąd ataków paniki. “Wyhoduj sobie balkon” to podstawowa instrukcja, jak stworzyć ogród na balkonie, pomyślana dla tych, którzy w temacie zieleni są całkowicie zieloni. W 4 krokach wyjaśniono:

- jakich narzędzi użyć? (choć de facto nie potrzebujesz żadnych)

- jakie rośliny dla początkujących wybrać (zioła, warzywa i kwiaty) wraz ze wskazówkami dotyczącymi nasłonecznienia i podlewania.

- jak je posadzić?

- jak dzięki DIY sprawić, by Twój balkon wyglądał jeszcze ładniej. 

Wyhoduj sobie balkon. Grafika: Shopalike.pl
Wyhoduj sobie balkon. Grafika: Shopalike.pl

Źródło: www.shopalike.pl/wyhoduj-sobie-balkon/

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • matkapolka, 2017-06-29 15:36:19

  Dziewczyny, a jaki rodzaj pelargonii posiadacie? Poszukuję jakiś niezobowiązujących i niewymagających
 • angelika, 2017-06-26 20:32:22

  @milena92 zgadzam sie z Tobą!
 • milena92, 2017-05-16 21:42:45

  zioła i pelargonie to według mnie must have tego sezonu!

POLECAMY W SERWISACH